Hatay gizli cennet gibi

Hüseyin Yayman, Hatay’ın İstanbul’dan sonra marka değeri en yüksek olan şehirlerden biri olduğuna dikkat çekti

Hatay gizli cennet gibi
Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman, Hatay'ın gizli bir cennet olduğunu söyledi. İstanbul'un dışında ne İzmir'in, ne Mardin'in, ne Gaziantep'in, ne de Şanlıurfa'nın Hatay kadar albenisinin yüksek, görülmeye değer, tarihi ve kültürel eserleri ya da çeşitliliği ve zenginliği olduğunu iddia eden Hüseyin Yayman, "Hatay'ın enleri saymakla bitmez" dedi.

GÜNDEM DEĞİŞMELİ
Türkiye'de, kültürün, sanatın, müzelerin, arkeolojik kazıların, müze kurtarma kazılarının, edebiyatın ve sanatın gündem olması gerektiğini ancak siyasetin her zaman bir adım önde olduğunu vurgulayan Hüseyin Yayman, "Bugün sayın bakanımızla beraber gelecektik buraya ama bakanlar kurulu toplantısı olduğu için gelemedi. Ancak en kısa zamanda bakanımızla birlikte geleceğiz" diye konuştu, Türkiye 'de birçok yolun yapıldığını ve kamu yatırımlarının gerçekleştirildiğini belirten Yayman şöyle devam etti: "Bizim iki tane açığımız var. Bir tanesi milli eğitim alanında, diğeri kültür ve turizm alanında. İnşallah Türkiye'nin kültür ve turizmde hak ettiği yere gelmesi için sizlerle daha çok çalışacağız, Türkiye'nin kültür ve sanat alanında bir farkındalık oluşturmasına imkan tanıyacağız."

SORUNLARI ÇÖZECEĞİZ
Müze kurtarma çalışmalarının 1990 yılından beri devam ettiğini ve Türkiye'nin farklı bölgelerinde en az 300 kişinin bu işle uğraştığını söyleyen Yayman, "Müzeci arkadaşlarımızın problemlerini biliyoruz. Biz prensip olarak sorunun değil, çözümün bir parçasıyız. Türkiye'nin kültürüne, sanatına, edebiyatına ve türkülere dair bizim yapacak çok işimiz var. Sorunlarımızı çözmek için çalışacağız" dedi. Türkiye'de görmediği hiçbir il kalmadığını belirten Yayman, "Hatay; İstanbul'dan sonra marka değeri en yüksek olan şehirlerden birisidir. Hatay gizli bir cennet gibidir. Hikayesi olan bir şehirdir. Taşın hikayesi vardır. Ağacın hikayesi vardır. Caminin hikayesi vardır. Müze'nin hikayesi vardır. Yemeğin hikayesi vardır. Günümüz dünyasında insan hikayenin peşine düşmektedir" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN