Hastanenin sanat üssü

Adana Devlet Hastanesi bünyesinde açılan Seyhan Toplum Ruh Sağlığı Merkezi adeta bir sanat üssü gibi. Burada tedavi gören hastalar ortaya eşsiz eserler çıkarıyor

Hastanenin sanat üssü
Adana Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği'nin Adana Devlet Hastanesi'nde dört ay önce faaliyete geçirdiği Seyhan Toplum Ruh Sağlığı Merkezi, tam anlamıyla bir sanat galerisine dönüştü. Sağlık Bakanlığı'nın 2011 yılında uygulamasını başlattığı Toplum Ruh Sağlığı modeli kapsamında kurulan merkez, kronik bipolar bozukluk, şizofreni, şizoaffektif bozukluk ve atipik psikoz hastalarına, toplum temelli psikososyal destek sağlarken, onları sanatla da hayata bağlıyor.

MUHTEŞEM ESERLER
İki yüzü geçkin kayıtlı hastanın tedavi gördüğü Seyhan Toplum Ruh Sağlığı Merkezi mutfağında hastalar halk eğitim merkezi eğitmenleri gözetiminde mis gibi kekler, pastalar yapıyor, resim odasında muhteşem eserler ortaya çıkarıyor, el işi atölyesinde boyama tekniği ile hayal dünyalarını konuşturuyor. Sanatla tedavi olan hastalar, devletin sağladığı olanaklarla ortaya koyduğu eserleri açılan kermeste satıp, gelirini yine malzeme alımında kullanıyor. Toplum Ruh Sağlığı Merkezi birim sorumlusu Uzman Dr. Şengül Şahin, merkezlerinde hastaların işlevselliğini tekrar kazandırmak, toplumsal önyargıların önüne geçmek için çalıştıklarının altını çizdi. Dr. Şahin, "Sağlık Bakanlığımızın kurduğu bu birim sayesinde eve kapanmış hastalarımızı hayata bağlıyoruz. Hastalarımız burada gördüğü tedavi sonrasında evinde yemeğini, kahvesini, çayını yapsın, misafir geldiğinde dışarı çıksın yani sosyalleşsin istiyoruz. Hastanede ürettikleri ürünleri kermeste satıp yine kendilerine malzeme almak için gelir elde ediyoruz" dedi.

İSTEDİKLERİ ŞEKİLDE
Dört ay önce Devlet Hastanesi bünyesinde açılan Seyhan Toplum Ruh Sağlığı Merkezi'nde hastalara seramik, boyama, resim, taş sanatı, el sanatları, mutfak atölyesi kurslarını, halk eğitim merkezi eğitmenleri gözetiminde verdiklerini ifade eden Şahin, "18 yaş üstü hastalarımıza hizmet veriyoruz. Yüzlerce üyemiz hastanemize gelerek istedikleri odada eğitime katılıyor. Şizofreni hastaları kötü insanlar değil. Biz de bunu göstermeye çalışıyoruz. Onları tanıtmak istiyoruz" diye konuştu. Koha bozukluğu hastası olan 42 yaşındaki B.G. aylardır merkeze gelerek tedavi gördüğünü belirterek, "Devletimizden Allah razı olsun. Ailemiz bile bizi istemezken, bizlere kucak açtı bu merkez. Burada çok mutluyuz. Hem tedavi oluyoruz hem de bir şeyler üretiyoruz" dedi. 25 yaşındaki sinir hastası L.G. ise merkeze iki ay önce geldiğini bu süre içerisinde kendisinde büyük bir değişim olduğunu ifade ederek, "Mutfak bölümünde zaman geçiriyorum. Devletimizin bizlere sağladığı bu imkan sayesinde hayat buluyoruz" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN