Silifke böğürtleni hasadına başlandı

Silifke böğürtleni hasadına başlandı
Silifke Çilek Üreticileri Birliği Başkanı Ahmet Özmen tarafından geçen yıl dikimi yapılan ve 5 dönüm olarak başlanan böğürtlen ekiminin bu yıl 50 dönüme kadar çıktığı bildirildi. Yetiştirmesi kolay, verimi bol ve pazar sıkıntısı olmayan bu meyvenin sezon sonunda bile fiyatının 5 ila 8 lira arasında değişen fiyatlarla satıldığı kaydedildi.

SERA MİKTARI ARTTI
Bu yıl 50 dönüm böğürtlen serasından yaklaşık 180 ton ürün beklediğini söyleyen Ahmet Özmen, "Atayurt bölgesinin toprakları verimlidir. Aynı ürünlerin yanı sıra yeni ürünler de deniyoruz. Ziraat mühendislerimizin takibiyle böğürtlen dikimini geçen yıl yaptık. Baktık meyve tutumu ve iklime ayak uydurması oldukça iyi, devam ettik ve serayı bu yıl 50 dönüme kadar çıkardık" diye konuştu.

GÜNLÜK 5 TON ÜRÜN
Açıkta haziran ayında hasadına başlanan böğürtleni ilk kez örtü altında yetiştirdiklerini de sözlerine ekleyen Özmen, "Şu an için yurtiçi pazarında ürünümüz zorlanmadan alıcı buluyor. Fiyatı tüketiciyi zorlamayacak şekilde. Hal böyle olunca biz de, tüketiciler de memnun kalıyor. Şimdilerde 20-50 kilo arasında toplanan böğürtlen havaların ısınması ile birlikte günlük 3-5 tona kadar çıkacaktır" dedi.
BİZE ULAŞIN