Adaletli tarım

Adana Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan’ın girişimleriyle 20 yıl aradan sonra vatandaş işgalinden kurtarılan Türkiye’nin en büyük açık tarım ceza infaz kurumunda buğday başakları yeşerdi

Adaletli tarım
Adana Cumhuriyet Başsavcılığı'nın girişimleriyle 20 yıl aradan sonra tahliye edilerek Türkiye'nin en büyük açık tarım ceza infaz kurumu haline getirilen tarım arazisinde üretim başladı. Hükümlüler tarafından 500 dönümüne buğday ekilen alanda başaklar boy verirken, ilk hasadın yaklaşık 1 ay sonra yapılacağı belirtildi. Tam olarak faaliyete geçtiğinde bin çiftçi hükümlü hem üretime katkıda bulunacak, hem de cezalarını çekmiş olacak. Seyhan ilçesi Akkapı Mahallesi'nde, 1994 yılında tarım cezaevi yapılması için Adalet Bakanlığı'na devredilen ancak yıllardır vatandaşların işgal ederek tarım ve hayvancılıkta kullandığı 691 dönüm hazine arazisi Türkiye'nin en büyük 'tarım açık ceza infaz kurumu' haline getirildi. Tarım açık ceza infaz kurumunda, yılda 3 defa ürün verebilecek şekilde yöreye uygun organik tarım, büyük ve küçükbaş hayvancılık, lisanslı sera üretimi, örtü altı tarım, fidan ve çiçek yetiştiriciliği yapılması için çalışmalar başlatıldı.

500 DÖNÜME BUĞDAY EKİLDİ
Bölgeye 120 kişi kapasiteli 2 katlı prefabrik bir bina yapılarak hükümlüler yerleştirilirken, sürme, mısır ekim, çapa, ilaçlama makineleri ile traktör ve çeşitli tarım araçları da alınarak üretime geçildi. Tarım arazisine ilk olarak 500 dönüm buğday ekimi yapılırken, yaklaşık 100 dönümlük araziye fıstık ekme çalışmalarının sürdüğü, 60 dönüme de mandalina bahçesi yapılacağı öğrenildi. Adana Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan, Tarım Açık Ceza İnfaz Kurumu'nun bin kişi kapasiteli olduğunu belirterek, "Henüz cezaevi tamamlanmadı ancak kısmen faaliyete geçti. Prefabrik bölümleri tamamlandı. Diğer bölümler de ihale aşamasında. Bazı mahkumları yerleştirdik ve üretime başladılar. Şu anda buğday üretimi yapıyorlar" diye konuştu.

TOPLUMA KAZANDIRMA
Cezaevlerindeki insanların meslek sahibi yapılmasını amaçladıklarını vurgulayan Yeldan, "Bunun için İŞKUR'la anlaşma yaptık. Cezaevinde olup da çalışanların günlükleri 6 liradan 21 liraya çıkarıldı. Günde 21 lira kazanan insanların maddi olarak kimseye ihtiyacı olmaz. Bu insanlar ailelerine yük olmaz ve kendi ihtiyaçlarını kendileri karşılarlar. Amacımız cezaevine giren insanları meslek sahibi yapmak. Tarım Açık Ceza İnfaz Kurumu'ndaki hükümlüler de hem üretim yaparak ekonomiye katkı sağlayacaklar hem de cezaevinden sertifikalı çiftçi olarak çıkacaklar" dedi.
BİZE ULAŞIN