Parkmetreye mahkeme freni

Adana Büyükşehir Belediye Meclisi’nin hayata geçirdiği parkmetre kararı 6’ncı kez yargı engeline takıldı. Mahkeme uygulamayı iptal etti ancak Adana caddelerindeki parkmetre vurgunu sürüyor

Parkmetreye mahkeme freni
Adana Büyükşehir Belediyesi, parkmetre konusunda sınıfta kalmaya devam ediyor. Büyükşehir Belediyesi, idare mahkemesinin iptal ettiği kararı 5 yıl sonra yürürlüğe koymak isteyince bir kez daha veto yedi. Adana 1'inci İdare Mahkemesi, 14 Mart 2017'de Büyükşehir Belediye Meclisi'nin 11 Mart 2016 tarih ve 83 sayılı kararının iptaline karar verdi. Mahkeme kararı Büyükşehir'e ulaşmasına rağmen parkmetre uygulamasına devam edilerek vatandaşlardan haksız yere para alındığı görüldü. Büyükşehir Belediye Meclisi, 11 Mart 2016 tarihinde UKOME'nin belirlediği alanlarla birlikte belediyenin sorumluluğundaki muhtelif cadde, sokak ve meydanlardaki parkmetre yerini işletilmesini Yeni Adana İmar A.Ş.'ye devretti. İşin ilginç tarafı; meclisin aldığı bu karar, 2012 yılında aynı meclis tarafından yürürlüğe konulan ve mahkeme tarafından iptal edilen kararla birebir örtüşüyordu. Aradaki tek fark parkmetre sayısıydı.

HUKUKA AYKIRI
Büyükşehir'in uygulamaya koyduğu kararın 5 yıl önce iptal ettirdiği kararın aynısı olduğunu fark eden eski Büyükşehir Belediyesi İmar Daire Başkanı Murat Çelik, bir kez daha mahkemeye başvurdu. Adana 1'inci İdare Mahkemesi, 22 Kasım 2016'da "hukuka aykırılığı açık olan dava konusu işlemin, uygulanması halinde telafisi güç ve imkansız zararlar doğurabileceği" gerekçesiyle yürütmenin durdurulmasına karar verdi.

MAHKEME 'DUR' DEDİ
Aralık 2016'da toplanan Büyükşehir Belediye Meclisi, mahkeme konusunu görüştü. Ancak mahkemenin isteğini yerine getirmek yerine 958 adet olan parkmetre yerini bin 317 olarak belirlemekle yetindi. Büyükşehir bu karara da itiraz etti. Konya Bölge İdare Mahkemesi, yapılan itirazı reddederken Adana 1'inci İdare Mahkemesi de davayı karara bağladı. Mahkeme, Büyükşehir'in aldığı kararda hukuka uyarlık bulunmadığını açıkladı.

ŞİMDİ NE OLACAK?
Mahkemenin aldığı karar taraflara ulaştı. Mahkeme kararının Büyükşehir Belediye Meclisi'nin Mayıs ayı olağan toplantısında gündeme alınması bekleniyor. Mahkeme kararını bir ay içinde hayata geçirmesi gereken Büyükşehir'in yasal süreyi sonuna kadar kullanıp kullanmayacağı merakla bekleniyor. Yeni Adana İmar'ın haksız yere parkmetre ücreti aldığını belirten vatandaşlar, Büyükşehir'in zaman geçirmeden bu yanlışa son vermesini istedi.
BİZE ULAŞIN