Soruşturma panik yarattı

İçişleri Bakanlığı’nın soruşturma izni vermesinin ardından paniğe kapılan Adana Büyükşehir Belediyesi Forum AVM kararını iptal etmek zorunda kaldı

Soruşturma panik yarattı
Adana Büyükşehir Belediyesi Meclisi'nde CHP'li ve MHP'li üyelerin oylarıyla imarda konut alanı olarak belirlenen 7180 ada ve 4 nolu parseli ticaret alanı olarak değiştirildi. Adana 1. İdare Mahkemesi Büyükşehir Belediye Meclisi'nde alınan bu kararı iptal etti. Ancak Büyükşehir kararında ısrar edince bu kez İçişleri Bakanlığı tarafından bu karara onay veren Meclis üyeleri hakkında soruşturma izni verildi. Bunun üzerine geri adım atan Büyükşehir, söz konusu parseli yeniden konuta alanına çevirdi.

İMAR DEĞİŞİKLİĞİ
Büyükşehir Belediye Meclisi, 12 Mart 2015 tarihinde toplanarak Türkmenbaşı Bulvarı ile İsmet Atlı Bulvarı'nın kesiştiği noktadaki 55 dönümlük alan Forum AVM'ye verilmek istendi. İmarda konut alanı olarak gösterilen 7180 ada 4 nolu parselde imar değişikliğine gidilmesi gerekiyordu. Bu değişiklik yasalara aykırı olmasına rağmen Meclis'in CHP ve MHP'li üyeleri söz konusu parselin imar durumunu değiştirerek ticaret alanı olarak belirledi.

NİTELİĞİ DEĞİŞMEDİ
Bunun üzerine eski Büyükşehir Belediye Meclisi AK Partili üyesi Murat Türk, imarda yapılan değişikliğin yasal olmadığı gerekçesiyle Adana 1. İdare Mahkemesi'ne başvurdu. Yapılan itirazı yerinde bulan İdare Mahkemesi, 4 Eylül 2015 tarihinde Meclis kararını iptal etti. Büyükşehir Meclisi, İdare Mahkemesi'nin bu kararını 27 Kasım 2015 tarihli toplantısında görüştü ancak yanlışında ısrar ederek bazı değişikliklerle Forum AVM arazisinin ticaret alanı niteliğini değiştirmedi.

PANİĞE KAPILDILAR
Bu karar üzerine Murat Türk konuyu İçişleri Bakanlığı'na taşıdı. Bakanlık yaptığı inceleme sonunda Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü ile bu değişikliğe onay veren meclis üyeleri hakkında soruşturma açılmasına izin verdi. Bakanlığın soruşturma izni panik havası yarattı. Süratli bir şekilde Forum AVM arsasına ilişkin yeni bir imar değişikliği hazırlandı ve Şubat ayı oturumunda görüşüldü. Oy birliğiyle kabul edilen imar tadilatıyla Forum AVM arsası, konut alanına dönüştürüldü. Bu manevrayla açılan soruşturma izninin iptal edilmesinin hedeflendiği bildirildi.
BİZE ULAŞIN