ASHİB Cidde’de fuara katıldı

Akdeniz Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Başkanı Ali Can Yamanyılmaz, “Suudi Arabistan’da yeni Pazar imkanı yarattık” dedi

ASHİB Cidde’de fuara katıldı
Akdeniz Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği, Suudi Arabistan'ın Cidde kentinde 22. kez düzenlenen Saudi Food and Hospitability fuarına katıldı. Türk su ürünleri ve hayvansal mamuller sektörü fuarda göz doldurdu. Fuar, Suudi Arabistan'da Riyad'dan sonra ülkenin en büyük şehri olan Cidde'de 4 bin alan üzerine kurulu Cidde Fuar ve Kongre Merkezi'nde başta Suudi Arabistan, Bahreyn, Umman, Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır, İran olmak üzere 25 farklı ülkeden 500 katılımcı ve 20 bin ziyaretçi ile gerçekleştirildi. ASHİB standında ziyaretçilere Türkiye'den götürülen ürünler takdim edildi ve büyük beğeni toplandı. Özellikle süt ürünlerine büyük ilgi gösterildi.

YAMANYILMAZ İLGİLENDİ
Yoğun bir katılımın yaşandığı fuarın ilk günü ASHİB standını Cidde Başkonsolosu Akif Menevşe ve Cidde Ticaret Müşaviri Bilge Dönmez ziyaret etti. Adana Vali Yardımcısı Cengiz Horozoğlu ve Gıda Tarım Hayvancılık İl Müdürü Muhammet Ali Tekin'in de katıldığı fuarda, Akdeniz Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ali Can Yamanyılmaz, yönetim kurulu üyeleri Nevzat Binarbaşı, Nurullah Eskitütüncü, denetim kurulu üyesi Yüksel Küçük, tüm konuklarla yakından ilgilendi, standı gezenlere aydınlatıcı bilgiler verdi.

PAZARDA PAY SAHİBİ
Akdeniz Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Başkanı Ali Can Yamanyılmaz, "Birlik olarak 2016 yılından itibaren sektörümüz için alternatif pazar olarak S.Arabistan, İsrail, Afrika gibi ülkelerde önemli gıda fuarlarına katılmaktayız. Geçtiğimiz yıl ilk kez katıldığımız Saudi Food Fuarı'na bu yıl yine katıldık. Geçtiğimiz yıl fuarda sağlanan bağlantılar neticesinde birliğimiz kanalıyla S. Arabistan'a peynir ihracatı gerçekleştirilmesi bizleri oldukça memnun etti" diye konuştu. S. Arabistan'ın her yıl 8 milyar dolarlık canlı hayvan ve gıda ithalatı yaptığının altını çizen Yamanyılmaz, sektörümüzün bu pazardan pay sahibi olmasının önemine değindi.
BİZE ULAŞIN