Hakemlere tam not

Hakemlere tam not
Gaziantep'in Şehitkamil ilçesinde düzenlenen 5. Geleneksel 23 Nisan Basketbol Kupası, 21 farklı okuldan 350 sporcunun mücadelesine sahne olurken, organizasyonda aynı zamanda TBF Ulusal Hakem Eğitim Kampı gerçekleştirildi. Basketbol branşında yaptığı başarılı çalışmalarla adından sıkça söz ettiren Şehitkamil Belediyesi, Türk basketbolunda uzun yıllar görev yapacak genç klasman adayı hakemlerin eğitimine de katkı sağladı.

36 HAKEM DÜDÜK ÇALDI

21 okul takımından müsabakalara katılan 350 sporcunun mücadelesine sahne olan organizasyonda Türkiye genelinden kampa katılan 36 hakem düdük çaldı. 5 gün boyunca süren kampta eğitim çalışmalarını Türkiye Basketbol Federasyonu Merkez Hakem Kurulu Hakem Eğitim Koordinatörü ve FIBA Hakemi Murat Biricik ile MHK Üyesi ve FIBA Hakem Eğitmeni Rüştü Nuran yürüttü. Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, "Gerek sporcu öğrencilerimizin eğitimi, gerek nitelikli hakem ve uzman antrenörlerin yetiştirilmesi konusunda desteğimiz tam" dedi. Amerika Ulusal Basketbol Ligi NBA'den sonra dünya üzerindeki üst düzey ikinci basketbol organizasyonu Euroleague'dir. Daha farklı anlamlandırırsak Avrupa Erkekler Basketbol Şampiyonlar Ligi. Son 20 yıldır ülkemizde basketbolun hızlı bir yükselişe girdiğini ve hatta futbola olan ilgiyi yakaladığını söyleyebiliriz. Daha 10 yıl önce bir takımımız dahi bu lige katılım hakkı kazansa, bizde bir basketbol ülkesi olduğumuzu savunur hale gelmiştik. Gururla söylemeliyiz bu sezon Fenerbahçe, Anadolu Efes, Darüşşafaka Doğuş ve Galatasaray Odeabank takımlarımız ile Euroleague'de mücadele ettik. Hatta bununla yetinmedik, Avrupa'nın en iyi 16 takımının mücadele ettiği ligde sezon sonunda Fenerbahçe, Anadolu Efes ve Darüşşafaka Doğuş takımlarımız ile ilk 8 takım arasına kalarak play off mücadelesi verdik. 19-21 Mayıs 2017 tarihlerinde İstanbul'da düzenlenecek şampiyonaya, play off mücadeleleri sonucunda 4 takım kalarak 2017 yılı Euroleague şampiyonu belli olacak. Gönül ister ki ev sahipliği yapacağımız bu şampiyonaya üç takımımız ile katılım gösterelim ve bir Avrupa şampiyonluğu çıkaralım. Geçtiğimiz sezon Euroleague'de Fenerbahçe Erkek Basketbol Takımımız final oynama başarısı göstermişti. Bu sezon ise kadrosunu koruyarak Final Four'a kaldı ve hedef şampiyonluk. Bu arada Fenerbahçe Spor Kulübü Kadın Basketbol Takımının kulüpler bazında Avrupa 3.sü olarak büyük bir başarıya imza attıklarını da itiraf etmeliyiz. Takım sporları arasında basketbolda başarıları kovaladığımız son yıllarda spor otoritelerince ve hatta ülke olarak futbolda neden üst düzey organizasyonlarda yer alamadığımızı en ince ayrıntısına kadar ciddi bir şekilde incelemeli ve analiz etmeliyiz. 21 Mayıs 2017 akşamı bir Euroleague şampiyonluğu yakalamak dileği ile şehrimizde ve ülkemizde basketbola emek veren bütün kulüplerimize başarılar dilerim. ERCAN
ATALAY
Ülkemizde basketbolun hızlı bir yükselişle, futbola olan ilgiyi yakaladığını söylemek mümkün. ercan.atalay@sabah. com.tr Euroleague... Hakemlere tam not Şehitkâmil Belediyesi'nden basketbola büyük destek. Potada Ulusal Hakem Eğitim kampına katılan hakemler Basketbol Kupası'nda düdük çalarak not aldı TBF Ulusal Hakem Eğitim Kampı'nın çok nitelikli bir ortamda gerçekleştirildiğini ifade eden İl Temsilcisi Güven Alkoçak, ulusal platformda sporcuların, antrenör ve hakemlerin eğitimine yapmış oldukları büyük katkıdan dolayı Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu'na teşekkürler etti. İl Temsilcisi Güven Alkoçak, hakem eğitim kampı sonrasında Gaziantep'te misafir ettikleri eğitmenlerin ve hakemlerin illerine büyük bir mutluluk ve memnuniyetle döndüklerini dile getirdi.
BİZE ULAŞIN