Iraklı Ghariba şifayı Türkiye’de buldu

Iraklı Ghariba şifayı Türkiye’de buldu

Iraklı Ghariba Sulaiman, beyin anevrizmasından (baloncuk), Türkiye’de uygulanan tedaviyle kurtuldu. Genç kız, “Hayalim olan polislik için artık sınavlara girebilirim” dedi.

Irak'ın Dohuk kentinde yaşayan 22 yaşındaki Ghariba Suleiman, 7 yıldır çektiği baş ağrısının nedeninin beyin anevrizması olduğu belirlenince tedavi için Türkiye'yi tercih etti. Genç kızın hastalığı, Mersin'in Tarsus ilçesinde beynine girişimsel radyolojiyle stent takılarak tedavi edildi. Sağlığına kavuşan Ghariba Suleiman "Hastalığım nedeniyle liseden sonra polislik sınavlarına giremiyordum. Ülkeme dönünce polislik için başvuracağım" dedi.

ÖZEL STENT TAKILDI
Annesi Fatma Cangir ve ağabeyi İbrahim Suleiman'la birlikte Tarsus'a gelen genç kızın durumunu, Girişimsel Radyoloji Uzmanı Prof. Dr. Altan Yıldız ve Radyoloji Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Hüseyin Naim Eriş inceledi. Anevrizma konusunda deneyimli olan iki hekim, anevrizmayı kapatmak ve kanamayı engellemek için 'özel geliştirilmiş akım yönlendirici stent' takılmasına karar verdi. Prof. Dr. Yıldız ve Yrd. Doç. Dr. Eriş'in gerçekleştirdiği uygulamayla Suleiman'ın beynine stent takıldı. Hastanede 5 gün kaldıktan sonra taburcu edilen Ghariba Suleiman, Irak'taki doktorların Türk meslektaşlarını önermesi üzerine Türkiye'ye geldiğini belirerek "Türk doktorlar sayesinde sadece sağlığıma değil hayallerime de kavuşacağım. Çocukluktan beri polis olmak isterdim. Ama hastalığım nedeniyle liseden sonra polislik sınavlarına giremiyordum. Ülkeme dönünce polislik için başvuracağım. Böylece hayalim gerçek olacak" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN