SANKO Okulları dünya birincisi

Özel Sanko Okulları öğrencileri, “Robogames” yarışmasında iki dalda dünya birinciliği elde etti

SANKO Okulları dünya birincisi
Özel Sanko Okulları Fen ve Teknoloji Lisesi ile Özel Sanko Koleji öğrencileri ABD'de düzenlenen "Robogames" yarışmasında iki dünya birinciliği ile iki dünya ikinciliği kazandı. Yarışmada, Ali Kağan Akbaş "Akıllı Yelek" projesiyle, Cemil Serden Şahin de "Lego Tube Push" projesiyle dünya birincisi olurken, Atakan Aslan "Lego Bowling" projesiyle, Koray Çekici ve Tekin Orkun Hengirmen de "Trafik Işığı" projesiyle dünya ikincisi oldular.

AKILLI YELEK
Akıllı Yelek projesiyle birinci olan Ali Kağan Akbaş'ın projesi, üzerine aurdino kart ile programlanmış ve çeşitli sensörlerle kontrolü sağlanan yelek ile bakıma muhtaç yaşlı ve çocukların anlık vücut ısısı, nabız, altının kuru ve ıslak oluşu, uyku/uyanıklık hali gibi bilgiler cep telefonuna kurulan bir uygulama ile takip edilebiliyor. Akbaş'ın hazırladığı proje serbest kategoride dünya birincisi oldu.

ÖDÜLLÜ PROJELER
Lego Tube Push projesinde ölçüleri belirli bir alanda çeşitli noktalara bırakılmış küpleri, tasarlanan bir robot ile en kısa sürede toplama amaçlanırken, Trafik Işığı projesinde ise programlanabilir kontrol ünitesi kullanılarak ambulans veya itfaiye araçlarının gidecekleri yolun durumuna gören 500 metre öncesinden trafik ışıklarının yeşil veya kırmızı olması sağlanabiliyor. Lego Bowling projesinde ise legolarla yapılan robotların bowling labutlarını altı atışla tamamen devirmesi amaçlanıyor.
BİZE ULAŞIN