Usta yönetmen törenle anıldı

Usta yönetmen törenle anıldı

Türk sinemasının usta yönetmeni Atıf Yılmaz anısına Mersin’de bu yıl 6’ncısı düzenlenen Atıf Yılmaz Kısa Film Festivali’nin onur konuğu Fatma Girik oldu

  • Güney
  • Pazar 08.05.2017
Forum Mersin AVM, Mersin Üniversitesi (MEÜ) ve Daraba Film Medya Event ortaklığıyla Türk sinemasının usta yönetmeni Atıf Yılmaz'ı anmak amacıyla düzenlenen "6. Atıf Yılmaz Kısa Film Festivali" sona erdi. Ünlü oyuncu Fatma Girik'in onur konuğu olarak katıldığı festivalde ödüller sahiplerini buldu. Forum Mersin Atıf Yılmaz Meydanı'nda gerçekleştirilen galaya, Atıf Yılmaz'ın eşi Deniz Türkali, ünlü oyuncu Fatma Girik, oyuncular Lale Mansur ve çok sayıda davetli katıldı. Fatma Girik, geceye katılmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Atıf Yılmaz'ı anlatmak için günlerin, haftaların yetmeyeceğini vurgulayan Girik, "Atıf Yılmaz'ı, onunla beraber yaşamak, film çekmek, onu anlatan kitapları okumak, çektiği filmleri seyretmek belki bir parça tanıtır ama büyük ustayı en iyi tanıyan Deniz Türkali'dir. En iyisi ustamızı ondan dinlemektir" dedi.

ÖDÜLLER VERİLDİ
Konuşmaların ardından, üç dalda toplamda 311 filmi değerlendiren jürinin belirlediği birinciler ve jüri özel ödülünü alan filmler açıklandı. Kurmaca kategorisinde birinciliği 'Evbark' filmi ile Pınar Öğünç alırken, Forum Mersin Kurmaca Jüri Özel Ödülü'nü 'Asfur' filmi ile Özlem Çıngırlar ve Oyun filmi ile Müfit Güzel kazandı. Belgesel kategorisi birincilik ödülü 'Gözyaşı Yolu' filmi ile Engin Türkyılmaz'ın oldu. Belgesel Jüri Özel Ödülü'ne ise 'Kamyon' filmi ile Burak Türten ve '301' filmi ile Alican Mansuroğlu layık görüldü. Animasyon-canlandırma kategorisi birincisi 'Vadi' filmi ile Can Erkan'ın olurken, Animasyon-Canlandırma Jüri Özel Ödülü'nü 'Hanim Hanım'ın Acayip Hayatı' filmi ile Buse Erel aldı.

Atıf Yılmaz'ın eşi Deniz Türkali ise duygusal bir konuşma yaparak festivalin uzun yıllar yapılmasını ve desteklerin eksilmeden devam etmesini diledi.
BİZE ULAŞIN