Sanayiciden üretim reformuna destek

Sanayiciden üretim reformuna destek

Mersin-Tarsus Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Sabri Tekli, Meclis’te görüşülen ‘Üretim Reform Paketi’nin sanayicinin önünü açacağına inandıklarını söyledi

  • Güney
  • Perşembe 19.05.2017
Mersin-Tarsus Organize Sanayi Bölgesi (MTOSB) Başkanı Sabri Tekli, meclis gündemine gelerek görüşülen 'Üretim Reform Paketi'nin sanayicinin önünü açacağına inandıklarını belirterek, paketi desteklediklerini bildirdi. Tekli, 'Üretim Reform Paketi' ile sanayicilerin maliyetinin, yıllık 1 milyar lira azaltıldığını, yanı sıra sanayicilere yeni teşviklerin de geldiğini ifade etti.

BU AY YASALLAŞACAK
'Üretim Reform Paketi'nin mayıs ayı sonuna kadar yasallaşmasının beklendiğini anlatan Tekli, "Paket ile sanayicilerimizin üzerinden önemli bir yük kalkmasını bekliyoruz. Paketin içerikleri arasında yer alan elektrik faturalarındaki TRT payının kaldırılması, sanayicilerimizin en önemli ihtiyaçlarından birisi olan enerji sarfiyatında önemli ölçüde azalma demektir" dedi. Paketteki en önemli değişikliğin sanayicilerden alınan emlak vergisinin kaldırılması olduğunu vurgulayan MTOSB Başkanı Tekli, "Sanayicilerimiz için büyük bir gider olan emlak vergisinin kaldırılması ile farklı yatırımlar da ortaya çıkacaktır. Yapı denetim bedeli indirimi de yine önemli giderlerimiz arasındaydı. Bu husustaki indirimi de destekliyoruz" diye konuştu.

DEVLET DESTEĞİ
Tekli sözlerini şöyle tamamladı: "Ayrıca her zaman önem verdiğimiz üniversite-sanayici işbirliğinin gelişebilmesi adına yıllık olarak verilecek 342 milyon lira devlet desteği de önümüzdeki dönemlerde ciddi inovatif projelerin ortaya çıkmasına neden olacaktır. 'Üretim Reform Paketi'nin bir an önce yasallaşarak sanayicilerimizin önünü açacak bir şekilde yürürlüğe girmesi en büyük talebimiz."
BİZE ULAŞIN