Bir hükümlünün gözünden direniş

Hakkında verilen kamuya yararlı bir işte çalışma cezasını Adana Adliyesi atölyesinde çeken Turan Düğer, darbe girişiminde vatandaşların direnişini 3 boyutlu tabloya yansıttı

Bir hükümlünün gözünden direniş
Küçük yaşta merak üzerine kara kalem ve yağlı boya resim yapmaya başlayan 3 çocuk babası Turan Düğer (46), bir ağaç oyma dükkanında gördüğü ürünlerden etkilenerek, kara kalem çalışmalarını 3 boyutlu oymaya dönüştürdü. Hakkında verilen kamuya yararlı bir işte çalışma cezasının Adana Adliyesi atölyesinde çalışarak çeken Düğer, 15 Temmuz darbe girişiminde hainlere karşı vatandaşların direnişini, 3 boyutlu oyma çalışmayla iki ayrı tabloya yansıttı.

YELDAN ÇOK BEĞENDİ
'Bandrolsüz yayın satışı'ndan aldığı hapis cezaları nedeniyle cezaevine giren Düğer, cezasının son 1 yılı denetimli serbestlik tedbirine çevrilince, Denetimli Serbestlik Müdürlüğü tarafından yürütülen 'Ben De Varım' projesine katıldı. Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan, hükümlülerin yaptığı çalışmaları yerinde görmek için atölyeye yaptığı ziyarette, Düğer'in eserlerini çok beğendi. Düğer, hakkında verilen kamu yararına çalışma cezasını çekmek üzere kendi mobilyasını üreten Adana Adliyesinin atölyesinde çalışmaya başladı.

BAYRAKLI DİRENİŞ
Burada yeni Adana Adliye sarayı inşaatının üç boyutlu ağaç oyma çalışmasını yapan Turan Düğer, Başsavcı Ali Yeldan'ın isteği üzerine 15 Temmuz hain darbe girişimine ilişkin iki eser yaptı. Sunta üzerine kara kalemle çizdiği resmi oyarak boyayıp 3 boyutlu hale getirdiği tablonun birinde Türkiye haritası önünde, sırtında Türk bayrağıyla duran bir kişinin tank, helikopter ve uçaklara karşı duruşunu yansıtan Düğer, diğerinde ise İstanbul'daki 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nde ellerinde Türk bayrağı olan vatandaşların işgalci askerlere direnişini anlattı.

BAŞSAVCI TEŞEKKÜR ETTİ
Başsavcı Ali Yeldan, 15 Temmuz darbe girişimi ile ilgili yapılan eserlerin çok anlamlı olduğunu belirterek, "Hükümlülerimizin topluma kazandırma ve meslek edinmelerini sağlama çalışmaları çerçevesinde, kamuya yararlı işlerde çalışmalarını sağlıyoruz. Bu kapsamda, hain 15 Temmuz girişimine karşı bu ülkenin vatan evlatlarının direnişini, duruşunu yansıtan eserler yaptığı için hükümlümüze teşekkür ediyoruz" dedi.
BİZE ULAŞIN