Milyonluk araziye rant kapısı açıldı

Yargı kararı ile rant kıyağından olan eski CHP’li vekil Ali Demirçalı’nın imdadına vakıf yetişti. Tartışmalı arazinin yanındaki değerli Hazine arazisi resmi kurum alanı ilan edildi

Milyonluk araziye rant kapısı açıldı
Adana'da üç bulvarın kesiştiği noktada bulunan ve imarda Resmi Kurum Alanı (RKA) olarak gösterilen Göçmenevleri'nde CHP'li eski vekil Ali Demirçalı'nın girişimleriyle imar değişikliği yapılmış ve burası konut artı ticaret alanı olarak değiştirilmişti. 1. İdare Mahkemesi büyük rant yaratan bu değişikliği iptal etti. Bu durumdan kurtulmanın yollarını arayan CHP'li vekilin imdadına Adana Valiliği Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı imdada yetişti. Göçmenevleri'nin yanında bulunan çok değerli Hazine arazisinin Resmi Kurum Alanı (RKA) olarak değiştirilmesini isteyen SYDV'nin talebi Büyükşehir Belediyesi tarafından kabul edildi. Bu gelişme CHP'li eski vekilin ekmeğine yağ sürdü. Tartışmalara konu olan Göçmenevleri'nin eskiden imara konut alanı olarak işlenmesine rağmen Ali Demirçalı, dönemin Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak tarafından RKA olarak değiştirildiğini belirterek hukuksal süreç başlattı. Son gelinen noktada Büyükşehir Belediye Meclisi Haziran 2016 tarihinde Göçmenevleri'nde imar değişikliğine giderek burasının ticaret artı konut alanına dönüştürdü. 1. İdare Mahkemesi, Büyükşehir Meclisi'nin aldığı bu kararı iptal etti. Bu kararla hayal kırıklığı yaşayan ve yeniden değiştirilmesi için çare arayan CHP'li vekilin yüzü, SYDV'nin girişimiyle güldü.

SEYMAN İMZALI YAZI
Göçmenevleri'nin yanında bulanan ve yol üzerindeki yaklaşık 13 dönümlük değeri milyonlarla ölçülen çok değerli iki parçalı Hazine arazisinde imar değişikliği yapılması için SYDV'den sorumlu Vali Yardımcısı Mehmet Seyman imzalı bir yazıyla 5 Mayıs 2017 tarihinde Adana Büyükşehir Belediyesi'ne başvuruldu. Merkezi İş Alanı (MİA) ve Orta Yoğunluklu Konut Alanı'nın RKA olarak değiştirilmesi teklifi Büyükşehir Belediye Meclisi'nce 12 Mayıs 2017 tarihinde kabul edildi. Bunu fırsat bilen CHP'li Ali Demirçalı, bölgede Resmi Kurum Alanı ihtiyacının kalmadığını belirterek Konya Bölge İdare Mahkemesi'ne başvurup, Adana 1. İdare Mahkemesi'nin Göçmenevleri ile ilgili hem yürütmeyi durdurma, hem de kararın iptalini istedi. Değeri milyonlarla ölçülecek bir alanın RKA'ya dönüştürülmesinin devleti büyük zarara soktuğunu belirten uzmanlar, "SYDV'nin bu girişimine bir anlam vermek mümkün değil. Eğer RKA'ya ihtiyaç varsa bölgede 64 dönümlük bir Hazine arazisi mevcut. İstenen resmi kurum buraya yapılabilir. Çok değerli bir arazinin RKA yapılarak devleti zarara uğratmak kime ne kazandırır?" dediler.
BİZE ULAŞIN