Çinli heykeltıraş direnişi anlattı

15 Temmuz şehitleri anısına yapılan Demokrasi ve Özgürlük Heykeli projesinde görev alan Çinli heykel sanatçısı, ülkesinde de insanların tanklara karşı direndiğini anlattı

Çinli heykeltıraş direnişi anlattı
Adana'da Çukurova Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Bölümü desteğiyle 15 Temmuz şehitleri anısına 'Demokrasi ve Özgürlük' temasıyla düzenlenen 3'üncü Uluslararası Adana Taş Heykel Sempozyumu'nda jüri tarafından seçilen 10 eserin yapımı büyük bir hızla sürüyor. 9'u yabancı 10 sanatçı, Galleria AVM bahçesinde Adana'nın yoğun sıcağı altında eserlerini 9 Haziran'a yetiştirmeye çalışıyor.

TANKLAR ENGELLENDİ
Dünyanın dört bir yanından başvuran 65 eser arasından 'İnanıyorum' adlı eseriyle dereceye giren Çinli heykel sanatçısı Qian Sihua, bu eseriyle özgürlüğe olan inancını heykelleştirdiğini söyledi. 15 Temmuz'da insanların tankların altına yattığını anımsatan Qian Sihua, "Benzer durum Çin'de de yaşanmıştı. Tiananmen Meydanı'nda bir kişi önünde durarak tankların geçişini engellemişti. O da özgürlüğe inanıyordu, 15 Temmuz'da tankların önüne yatanlarda özgürlüğe inanıyordu" dedi.

"ÖZGÜRLÜĞE İNANIYORUM"
Askeri darbelerin ülkelere ve insanlara büyük eziyetler getirdiğini vurgulayan Qian Sihua, "Yaptığım heykel, halkın içinden herhangi birini işaret ediyor ve onun özgürlüğe inandığını söylüyor. Her insanın kendisine ait bir görüşü bir düşüncesi vardır. Kendisine ait bu düşüncesi ve görüşünü özgür biçimde açıklayabileceğini, söylemesi gerektiğini ifade ediyor. Bu yüzden eserimin adı 'İnanıyorum'. Ve özgürlüğe inanıyorum" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN