Ercan ATALAY: Botaşspor’a yazık oldu

Botaşspor Kadın Basketbol Takımı’nın Ankara’ya taşınacak olması yapılan işin doğasına aykırıdır

Son yıllarda sürekli tekrarlanıyordu, fakat bu son yönetimin gelmesi ile Botaşspor Kadın Basketbol Takımı'nın Ankara'ya taşınması haberleri daha fazla yoğunlaşmaya başlamıştı. Yeni yönetim hem Botaşspor tarihinde hem Adana spor tarihimizde bir ilke imza atarak kulüp tüzüğünü değiştirdi. Botaşspor'umuzu Ankara'ya taşıma kararı aldılar.
1984 yılında Botaş Yumurtalık tesislerinde birçok Botaş çalışanının emekleri ile kurulan, büyütülen ve Adana ile bütünleşerek tarihinde Avrupa kupalarında final oynayan ilk Türk kadın basketbol takımı ve lig şampiyonluğu ile anılan bir kulüp halini aldı.
Şu an Kadınlar Basketbol Süper Ligi'nde ve 1. Lig'de hangi takıma gitseniz, milli takımlar dahil, antrenöründen sporcusuna kadar mutlaka Botaşspor'da ekmek yemiş, alt yapısından yetişmiş birçok kişiyi bulacaksınız. Hatta bu yörede hala ligde olan ASKİ, Mersin BŞB ve Hatay BŞB kadın basketbol takımlarının bu takımdan feyz alarak bu günlere geldiklerine inanıyoruz.
Koca bir çınarı yerinden sökeceksin ve başka bir yere dikmeye çalışacaksın. Peki, nedeni ne? Koca çınarı yönetmek ve gidiş geliş yapmak zor olduğu için 'Çınarı kendimize yaklaştıralım, gözümüzün önünde olsun' anlayışı mı? Doğa bunu ne kadar kabul eder? Alınan karar, yapılan işin doğasına aykırı.
Adana'mızın bu kulübe neler kattığını ve Botaşspor'un şehrimize neler kattığını, sokağa çıkıp her yaştan kime sorsanız anlata anlata bitiremezler.
Şimdi bu yeni yönetime sormak lazım…
Kulüp alt yapı takımlarında ve basketbol okulunda oynayan yüzlerce çocuğa ve ailelerine, takım taraftarlarına nasıl bir gerekçe göstereceksiniz?
Koca Adana'mızın bu karara karşı gelecek, hesap soracak bir tane aklı başında büyüğü, bürokratı, işadamı yok mudur?
Yaklaşık 30 yıl boyunca çıktığı ligden hiç düşmemiş, her hafta sonu maçlarına gittiğimiz, kızlarımızın spor yapması için gönderdiğimiz güvenilir ve doğru, Adana'mızın gururu Botaşspor'u Ankara'ya taşıyorlar. Bir Adanalı olarak alınan bu kararın takipçisi olacağım.
Bu karara karşı gelecek ve yol yakınken yönetimi ikna edebilecek tüm Adana bürokratlarına ve işadamlarına sesleniyorum; Botaşspor Adana'nın takımıdır ve şehrimizde kalmalıdır.
BİZE ULAŞIN