Kontrolsüz süt satışına dikkat

Gıda Mühendisleri Odası Mersin Şubesi Başkanı Yusuf Değirmenci, vatandaşların çiğ süt alımında kontrolsüz sütlerden uzak durması gerektiğini vurguladı

Kontrolsüz süt satışına dikkat
Gıda Mühendisleri Odası Mersin Şubesi Başkanı Yusuf Değirmenci, vatandaşları kontrolsüz satılan çiğ sütlere karşı uyardı. Yetkili mercilerden izin almadan sokaklarda seyyar satıcılar tarafından satılan çiğ sütlerin birçok riskleri beraberinde taşıdığını belirterek, "Çiğ süt yetkili merciden izin almış hayvancılık işletmelerinden elde edilmeli" dedi.

BAKANLIKTAN TEBLİĞ
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın 'Çiğ Sütün Arzına Dair Tebliği' yürürlüğe soktuğunu belirten Değirmenci, "Artık çiğ süt almak isteyen vatandaşlar, sadece yetkili merciden izin almış hayvancılık işletmelerinden elde edecek. Sütler sağımdan itibaren 24 saat içinde tüketiciye sunulmuş olacak. Marketlerde de ambalajlı çiğ süt satışı yapılacak" diye konuştu.

?HALSİZLİK VE AÇLIĞI ÖNLER
Öte yandan sütün faydalarını anlatan Değirmenci "Süt ve süt ürünlerinin kemik gelişimine, kalp damar tıkanıklarına, bebeklerde büyüme hormonlarına büyük etkisi var. İlerleyen yaşlarda kemik erimesini önler. Oruç tutan vatandaşlar süt ve süt ürünlerini sahurda tükettikleri taktirde, protein ve vitamini vücuda dengeli bir biçimde almış olacak. Bu da kan şekerinin düşmesini engellediği için iftar vaktine kadar halsizlik ve açlığı önleyecek" şeklinde konuştu.
BİZE ULAŞIN