Araban sarımsağının ünü sınırları aştı

Gaziantep’in Araban ilçesinde 13 yıldan bu yana üretimi yapılan ve ekim alanı her geçen yıl artan sarımsak, aralarında Taşköprü’nün de bulunduğu birçok yeri geçti

Araban sarımsağının ünü sınırları aştı
Gaziantep'in Araban ilçesinde üreticiler, 13 yıldan bu yana üretimini yaptıkları ve aralarında Kastamonu'nun da bulunduğu illerin yanı sıra yurt dışına da sattıkları sarımsakta talepleri karşılamaya çalışıyor. İlkbahar yağışlarının bolluğu dolayısıyla rekoltede artış beklenen ve tarladan ihracatçı firmalara ve diğer alıcılara verilen sarımsakta hasat devam ediyor. Adıyaman'ın Besni ilçesinden sahur vakti yola çıkan ve sabahın ilk ışıklarıyla iş başı yapan tarım işçileri, sıcak havaya rağmen mesailerini sürdürüyor. Bazı işçiler ise sarımsak tarlasına kurdukları çadırlarda kalıyor. Araban Ziraat Odası Başkanı Mehmet Doğan, kilogramı tarlada 4,5-5 liraya alıcı bulan sarımsağın karlı bir iş olduğunu ve bu nedenle ekim alanının sürekli artığını söyledi.

ÜRÜN KALMIYOR
Bu sene 40 bin dönüm alanda yapılan üretimden 60 bin ton rekolte beklediklerini dile getiren Doğan, rekoltenin geçen yıla göre 1,5 misli artığını ifade etti. Bölgede üretilen sarımsağın yapısı, lezzeti ve pazar olanaklarının Araban sarımsağına ilgiyi artırdığını aktaran Doğan, "Almanya, İran, İtalya, Suudi Arabistan gibi ülkeler talep ediyor ama yurt dışına ürün göndermek üzere gelen bazı müşteriler, eli boş dönüyor. Çünkü mal kalmıyor, çoğu iç piyasada satılıyor" dedi.
BİZE ULAŞIN