HATSU’nun parası böyle çarçur edildi

Yaptırdığı altın rozetlerle tartışma konusu olan Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (HATSU) Genel Müdürü Mehmet Çaparali’nin kurumu zarara uğrattığı ileri sürüldü

HATSU’nun parası böyle çarçur edildi
Altın rozet sevdasıyla tartışmalara neden Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (HATSU) Genel Müdürü Mehmet Çaparali'ye yönelik iddiaların ardı arkası kesilmiyor. Göreve geldikten sonra kurumun borcunu 4'e katladığı için eleştirilen Çaparali'nin, yaptığı ihalelerle kurumu zarara uğrattığı öne sürüldü. 2015 yılında aylık 2 milyon TL'ye yapılan bakım onarım işinin Çaparali döneminde yaklaşık 5 milyon TL'ye çıkması iddiaların ciddiyetini ortaya koydu.

SELEFİNİ DİNLEMEDİ
HATSU'yu FETÖ'cülerden temizlemek için mücadele eden Kurucu Genel Müdür İsameddin Çeker'in istifasının ardından göreve gelen Mehmet Çaparali'nin ilk işi, selefinin kurumun çıkarları doğrultusunda aldığı kararları iptal etmek oldu. İstifa eden Çeker, Altınözü ilçesinin kanalizasyon yapımı ve Sarıseki atık su arıtma tesisi ihalelerini alan iki firmanın sözleşmesini, 3 aylık süre aşımına rağmen işi bitirmediklerinden dolayı anlaşma maddelerine dayanarak feshetti.

YASAYI TAKMADI
İddialara göre genel müdürlük görevini vekaleten yürüten Çaparali, kurumun lehine olan bu kararı Yönetim Kurulu kararıyla iptal etmekte sakınca görmedi. Mehmet Çaparali alelacele bu kararı alırken hukuka aykırı hareket etti. Fesih kararlarının sadece mahkeme kararıyla iptal edilmesi gerekirken, Genel Müdür Çaparali ve Yönetim Kurulu üyeleri bu önemli gerçeği göz ardı etti. Yapılan şikayet üzerine de İçişleri Bakanlığı bu konu hakkında soruşturma başlattı.

FAHİŞ RAKAMLAR
HATSU; altyapının son derece kötü olduğu 2015 yılında bakım onarım çalışmalarına aylık 2 milyon TL civarında ödeme yaparken, bu rakamın bir yıl sonra Genel Müdür Çaparali döneminde 5 milyon TL'ye çıkması da dikkatlerden kaçmadı. 2016 yılında aylık 1,5 milyon TL düşünülen bakım onarım işi 18 milyon TL'ye HMC firmasına ihale edildi. Ancak Kasım 2016'da 4 milyon 936 bin TL, Aralık 2016'da da 4 milyon 600 bin TL gibi hak edişler ödenince 12 aylık ödenek 6 ayda eridi gitti.

İŞÇİLERE 1 MAYIS SÜRPRİZİ
HATSU, zarara uğratılırken ödeneğin bitmesiyle 70 işçinin işine son verildi. 12 ay boyunca çalışacaklarını düşünen 70 işçi, 1 Mayıs İşçi Bayramı'nda kapı önüne konuldu. Yarım kalan işler için de yeni bir ihaleye gidilmesine karar verilirken, kurumun çıkarını düşünerek hak edişlere imza atmayan kontrol mühendisi Kürşat Yıldız, cezalandırılarak Yayladağı ilçesine sürgün edildi. Burada da baskıya uğradığı ileri sürülen Yıldız, görevinden istifa etmek zorunda kaldı.
BİZE ULAŞIN