Ben yaptım oldu köprüsüne engel

CHP’li Silifke Belediye Başkanı Mustafa Turgut ve yardımcıları hakkında, yetkileri olmadan başlattıkları köprü inşaatı nedeniyle soruşturma başlatıldı

Ben yaptım oldu köprüsüne engel
Mersin'in Silifke ilçesinde CHP'li belediye tarafından yapımına başlanan köprü için soruşturma izni verildi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı onaylı uygulama planının bulunmadığı, kıyı kanununa aykırı ve Büyükşehir Belediyesi'nin sorumluluğunda bulunan bölgede yapımına başlanan köprüyle ilgili, mülkiye başmüfettişinin incelemesinin ardından İçişleri Bakanı Süleyman Soylu imzasıyla soruşturma başlatıldı.

YETKİ BÜYÜKŞEHİR'DE
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı onaylı uygulama planının bulunmayan köprü inşaatına başlanmasının, 3621 Sayılı Kıyı Kanunu ile yönetmeliklere aykırı olduğu bildirdi. Ayrıca yürürlükte olan imar planına göre, şehir içi ana arterleri oluşturan ulaşım ağının bir parçası olması nedeniyle köprünün yapımına ilişkin yetki Büyükşehir Belediyesi'ne ait. Buna rağmen herhangi bir yetki devri gerçekleştirilmeden köprü yapımına Silifke Belediyesi tarafından başlandı.

MECLİS KARARI YOK
CHP'li Silifke Belediyesi, tarihi taş köprünün bakım, onarım ve restorasyon çalışmalarına başlayabilmek ve şehrin iki yakasında karşılıklı geçitlerden kaynaklanan yoğun taşıt trafiğine alternatif oluşturmak için yeni bir köprü inşa edilmesine karar verdi. Belediye meclisi köprü yapımı için karar almazken, yapılması planlanan kamulaştırmalara kaynak oluşturmak amacıyla belediye mülkiyetindeki gayrimenkullerin satışına ilişkin karar aldı.

İKİ AYLIK İNCELEME
Ancak, belirtilmiş olmasına rağmen köprünün geçtiği alandaki birçok parselin halen özel mülkiyete ait olduğunu ve herhangi bir kamulaştırma yapılmadığı öğrenildi. İddialar üzerine İçişleri Bakanlığı Mülkiye Başmüfettişinin iki aylık inceleme ve araştırması sonucunda İçişleri Bakanlığına sunulan dosyaya soruşturma izni çıktı. CHP'li Silifke Belediye Başkanı Mustafa Turgut ve belediye başkan yardımcıları hakkında soruşturma yapılacak.

BAŞKANLAR UYARMIŞTI
Öte yandan AK Parti ve MHP'li ilçe başkanlarının köprünün yeri ve ayrılan bütçe konusunda aykırı görüşler belirtmelerine rağmen dikkate alınmadıkları bildirildi. Siyasi parti temsilcileri, 4. köprünün yapılmaya başlandığı yerde tarihi eserlerin bulunduğuna dikkat çekerek, "Tevekkül Sultan Türbesi köprü inşaatı güzergâhında bulunuyor. Zarar vermeyecek şekilde nasıl biz çözüm bulacaklarını merak ediyoruz" dediler.
BİZE ULAŞIN