Lise öğrencileri biyonik kol yaptı

Niğde Şehit Fazıl Doğruöz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri, çok kısıtlı imkânlarla biyonik bir kol yaparak önemli bir başarıya imza attı

Lise öğrencileri biyonik kol yaptı
Niğde Şehit Fazıl Doğruöz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Elektrik ve Elektronik Mikro Denetleyici Bölümü öğrencileri, çok kısıtlı imkânlarla biyonik bir kol tasarladı. Dünyanın en gelişmiş laboratuvarlarında birçok maddi imkânla elde edilen biyonik kolları örnek alarak çalışma başlatan öğrenciler, öğretmenleriyle birlikte 4 ay gibi kısa sürede biyonik bir kol yaparak önemli bir başarıya imza attı.

İLERLETECEKLER
Proje hakkında bilgi veren Elektrik ve Elektronik Mikro Denetleyici atölye şefi İlker Baysal; "Yaptığımız çalışmayı tamamladık. Şuanda biyonik kolun hareket etmesi için ellerin hareketini yüklediğimiz eldiven gerekli ama ileride bunu zihin yoluyla hareket ettireceğiz. Bu biyonik kol, kaza sonucu yada bir takım etkenlerle kolunu kaybeden, kolu olmayan bir hastaya takıldığında da zihin yoluyla da kontrol edebilecek" dedi.

DÜŞÜK MALİYET
Biyonik kolu benzerlerine göre çok düşük bir maliyetle gerçekleştirdiklerini anlatan Bayral, "Trafik kazasında ve iş kazasında kolunu kaybeden hastalarımız için bir umut oldu. Bu elin bir şekli tam kavramak için yada sensörlerle hiç uğraşmamak için fren telleri güçle karşılaştığında durabiliyor. Bundan dolayı bütün boşlukları doldurduğu için cisim elinden kaymıyor. Biz burada biraz daha sade teknolojiye önem vermek istedik" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN