Yeni pazarlara yelken açılıyor

Akdeniz Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği, 2017 yılının ilk beş ayında 384 milyon dolarlık ihracat rakamına ulaştı. ATHİB, 2016 yılına kıyasla yüzde 12’lik ihracat artışı yakaladı

Yeni pazarlara yelken açılıyor
Akdeniz Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (ATHİB) ihracata son hız devam ederken, bölgeye katma değer yaratmayı da sürdürüyor. 2017 yılının ilk beş ayında 384 Milyon Dolar ihracat rakamına ulaşan ATHİB, 2016 yılına kıyasla tam yüzde 12 ihracat artışı yakaladı. Mayıs ayında gerçekleşen 76 milyon dolarlık ihracatı değerlendiren ATHİB Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Kıvanç, ihracatta yaşanan olumlu artışın oldukça sevindirici olduğunu ve hedeflere günden güne daha da çok yaklaşıldığını belirtti.

TASARIM ÖNEMLİ
Özellikle yeni pazarlara ulaşılması konusunda mayıs ayında yaşanan gelişmelere de değinen Kıvanç, en büyük üç ihracat pazarından birinin mayıs ayında Tunus olduğunu ifade etti. Bunun yanında özellikle İran pazarında da hem miktar hem değer bakımından yüzde 60'lara ulaşan artışın bölge ihracatçısı ve Türkiye ihracatı bakımından oldukça önemli olduğunun söyledi. Tasarımın önemine dikkat çeken Kıvanç, yapılacak olan yeni projelerle bölgeyi adeta bir tasarım üssü haline getireceklerini açıkladı.

"MARKA OLDUK"
İhracat ile tasarım arasında güç birliği yapılarak arzu edilen seviyeye ulaştırılmasında ATHİB olarak sonuna kadar destek vereceklerinin altını çizen Kıvanç, 6 yıldır tasarım kültürünün bölgede yerleşebilmesi için Dokuma Kumaş Tasarım Yarışması'nı ATHİB olarak düzenlediklerini, yarışmanın artık bir marka olduğunu ve bölgedeki tasarım potansiyeli ile tasarımcıları buluşturduklarını kaydetti. Kıvanç, yarışmada önemli değişikliklere de imza atacaklarını belirtti.
BİZE ULAŞIN