Erhan ÖZMEN: Trump dans etti ortalık karıştı

Trump'ın ABD başkanı olmasının bir çağı kapatıp yeni bir çağı açan olaylar kadar dünya geleceğinde etkili olacağını söylemiştim.
İçinde bulunduğumuz Yakın Çağ'ı kapatan olay "Trump'ın ABD Başkanı seçilmesi" olmasa da dünyada "Trump'tan önce Trump'tan sonra diye bir dönem yaşanacak" demiştim.
Bakın adamın dans etmesi bile ortalığı karıştırıyor.
Trump Suudi Arabistan'da kılıç dansı yaptı Katar dışlandı, İran kana bulandı.
Katar neden dışlandı? Yedi ülke Katar'dan ne istiyor?
Sözüm ona olay Katar'ın terörü desteklemesi, finansör olması.
Ama Cumhurbaşkanımızın da belirttiği gibi ortada başka bir oyun var.
Hedef Katar'ı hizaya getirmek istemekten öte bir şey. Krizin görünen (söylenen) sebebi Katar olsa da asıl hedef İran'a karşı bir blok oluşturmak gibi görünüyor.
DEAŞ'ın cirit attığı, Suriye'nin kan gölü olduğu, Irak'ın bölünmenin eşiğine geldiği bir coğrafyada, PYD-YPG terörist değil, ama Katar terörün finansörü denilebiliyorsa, biz daha çok Trump dansları izleriz.
Peki, olup bitenler karşısında Türkiye nasıl bir tutum almalı derseniz aslında işimiz zor. Ortada siyasi, ekonomik ve güvenlik noktasında çıkarlarımız bulunan üç taraf var : ABD, Katar ve Suudi Arabistan.
Bugüne kadar hükümetin kurduğu iyi siyasi ilişkiler sayesinde Türk firmalar Katar ve Suudi Arabistan'da birçok büyük iş aldı. Konu sadece Katarla iş yapanları değil diğer Körfez ülkeleriyle çalışan firmaları da ilgilendiriyor. O nedenle iş dünyası hükümetin şu ana kadar yaptığı dengeli açıklamaları takdirle karşılıyor.
Katar krizinin Türkiye için fırsat mı tehdit mi olacağını da bundan sonraki hamleler netleştirecek.
BİZE ULAŞIN