Saadet öğretmene Mersin sahip çıktı

İzmir’de 6 kız öğrencisine yapılan cinsel istismarı ortaya çıkaran Saadet öğretmen, mücadelesine devam edecek. İzmir’de destek bulamayan Özkan, derneği Mersin’de kurdu

Saadet öğretmene Mersin sahip çıktı

İzmir'in Menderes ilçesinde 6 öğrenciye cinsel istismarda bulunan okul müdürü Adil Ş.'yi ortaya çıkaran ve yargılamasını sağlayan Saadet Özkan dernek kurdu. Verdiği mücadeleyle dünyaya örnek olan ve Uluslararası Kadınlar Cesaret Ödülü'nü First Lady Melania Trump'ın elinden alan Özkan, İzmir'de aradığı desteği bulamayınca derneği Mersin merkezli kurdu. Özkan, "1 ay içinde dernek çalışmaları başlayacak. Yaşanan bu süreç ile ilgili bir kitap yazmaya başladım" dedi. Çocuk istismarına karşı verdiği mücadele ile ön plana çıkan Saadet Özkan, bunu Türkiye'ye yaymak için bir adım attı. Saadet öğretmen, kendisine destek veren kişi ve kurumlarla 'Saadet Öğretmen Ulusal Çocuk İttifakı Çocuk İstismarı ile Mücadele Derneği'ni kurdu. Merkezi Mersin olacak olan dernek, tüm ilerde örgütlenip şubeler açacak. Derneğin çıkış noktasının, 'susmamak ve ihbar etmek', sloganının da, "Çocuk susar, sen susma" olmasına karar verildi.

İŞADAMI YÜCEL CEYLAN

İzmir'de dernek faaliyetleri için yeterli desteği bulamadığını anlatan Özkan, "Çocuklara yönelik bir şeyler yapmak istedim ancak olmadı. Bana cevap olarak, 'Bu erkek çocuklarına da yapılıyor artık. Adalet gerekeni yapar. Olmazsa da nereye kadar gidebilirsiniz' dediler. Suçludan çok suçu ortaya çıkarana yönelik vebalı yaklaşımı var. Bu olaylar ilk olduğunda sosyal medya üzerinden Mersin'den iş adamı Yücel Ceylan'a ulaştım. Bana 'öğretmenim ben elimden geleni bulunduğum yerde yapıyorum. Benim de çocuklarım var. Ne gerekiyorsa yapayım' dedi. Çocuklar için çok çaba harcadık. Gücü her şeyden önce Mersin'de buldum" diye konuştu.

ÖĞRETMEN KİMLİĞİM VAR

SABAH Güney'e çarpıcı açıklamalarda bulunan Saadet Özkan, Menderes'teki cinsel istismar olayı ile ilgili hukuki süreci 2014 yılından takip ettiğini söyledi. Dernek kurmaya nasıl karar verdiğini anlatan Özkan, "Çocuklarla ilgili uğraşırken sürekli bir yerlerden yardım istiyorsunuz. Çok yayılmış bir yapı yok. Çocuk istismarı ile ilgili bir dernek de yok. Daha çok kadın dernekleri var. Ben öğretmen kimliğimle bu sorunları yaşadım. Cinsel istismarı önlemek, çocuklarının güvende olmasını sağlamak için yol alacağız. Önümüzdeki hafta derneğimiz faaliyete geçecek" dedi.

BİZE ULAŞIN