Ayçiçeğinde yüksek rekolte beklentisi

Adana Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Tekin, “Ekim alanı yaklaşık yüzde 20 artan ayçiçeğinde bu yıl, diğer tarım ürünlerinde olduğu gibi yüksek verim bekliyoruz” dedi

Ayçiçeğinde yüksek rekolte beklentisi
Çukurova'da son yıllarda ekim alanı artan ayçiçeğinde bu sene yüksek rekolte alınması bekleniyor. Papatyagiller familyasının dünya üzerinde en çok yetiştirilen üyelerinden ayçiçeği, ekonomik değeri yüksek bitki olduğu için dünyanın tüm gelişmiş ülkelerinde olduğu gibi Türkiye'de de tarımsal üretimde önemli yer tutuyor. Geçen yıl dekardan 300 ila 350 kilogram verim alınırken bu yıl 400 kilogramın üstünde verim bekleniyor.

YÜKSEK VERİM
Geçen yıl yaklaşık 540 bin dekarda ekilen ve 190 bin ton ürün alınan ayçiçeğinde bu sene ekim alanı yaklaşık 625 bin dekara yükseldi, iklim şartlarının iyi gitmesiyle yüksek rekolte beklentisi oluştu. Adana Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Muhammet Ali Tekin, "Ekim alanı yaklaşık yüzde 20 artan ayçiçeğinde bu yıl, diğer tarım ürünlerinde olduğu gibi yüksek verim bekliyoruz. Mevsim şartlarının iyi gitmesi çiftçilerin yüzünü güldürdüğü gibi bizleri de çok sevindirdi" dedi. Yağmurun istedikleri dönemlerde yağdığını, bunun da ürün kalitesini arttırdığını dile getiren Seyhan Ziraat Odası Başkanı Süleyman Girmen de, "Ayçiçeği ülkemiz için önemli bir bitki. Bu bitki ve soya, farklı şekilde ele alınıp ürettirilmeli, ülkenin buna ihtiyacı var çünkü Türkiye akaryakıttan sonra en fazla parayı gıdasal ham yağa ödüyor. En çok bu ürünleri ithal ediyoruz. Alınacak tedbirlerle yağlı tohumların ekim alanını artırmalıyız" diye konuştu. Ayçiçeğinin bölgede sevilen bir ürün olduğunu vurgulayan Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Mehmet Akın Doğan ise, "Bu sene iklim şartları gayet iyi gitti. Ayçiçeklerini de büyük ve çekirdekli oldu. Bu sene üreticilerimiz inşallah yüksek rekolte alacak gibi görünüyor. Çiftçilerimiz de biz de bu sezondan umutluyuz. Hasat günleri de yaklaşıyor, hasatta alacağımız yüksek rekolteyle inşallah hem çiftçimiz hem Adana hem de Türkiye kazanır" şeklinde konuştu.
BİZE ULAŞIN