Kadın girişimci hedefi büyüttü

European Business Award 2017’de (Avrupa İş Ödülü) girişimcilik ödülü alan iş kadını Perihan Çöçelli, ihracatını yüzde 15 artırmak istiyor

Kadın girişimci hedefi büyütt��
Gaziantep'te 10 yıl önce kurduğu fabrikada ürettiği suni derileri Almanya, İtalya, İspanya ve Rusya'nın aralarında bulunduğu bazı ülkelere satan iş kadını, ihracatını arttırmayı hedefliyor. Bine yakın çeşitte ürettiği ürünlerden terlik, döşeme, giysi, ayakkabı ve çanta tasarlayan Persu Suni Deri Sanayi Şirketinin Genel Müdürü Perihan Çöçelli, gurbetçi bir ailenin kızı. Çöçelli'nin babası, yıllar önce çocuklarını okutmak amacıyla yurda dönüş yapmış.

KARİYERİ REDDETTİ
Aynı zamanda Gaziantep Sanayi Odasının (GSO) 3 kadın meclis üyesinden biri olan Çöçelli, birincilikle bitirdiği fakültede hocalarının akademik kariyer önerisini "Sanayici olmak istiyorum" diyerek geri çevirmiş. İki çocuk annesi Çöçelli, 10 yıllık iş tecrübesinin ardından kurduğu işletmede ürettiği suni derileri birçok ülkeye ihraç ederek hayallerini gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyor. Çöçelli, mevsime göre aylık 300 bin ile 700 bin metre arasında suni deri çıkardıklarını belirtti.

ÜÇTE BİRİ İHRACATA
İhracat ve lokal pazar ağırlıklı çalıştıklarını kaydeden Çöçelli, "Toplam üretimimizin yaklaşık olarak yüzde 35'ini ihraç ediyoruz. Almanya, İtalya, İspanya, Fas, Cezayir, Mısır, Suriye, Kırgızistan, Özbekistan ve Rusya'ya ihracat yapıyoruz. Amacımız ihracatta büyümek. İlk başladığımızda ihracat oranımız yüzde 5, 10'lardaydı. İki yılda dış pazara ağırlık verdik, ona göre çalışmalar yaptık ve pazar payımızı yüzde 35'lere çıkardık. Şimdi yüzde 50'ye yükseltmek istiyoruz" dedi.

TEK KADIN
European Business Awards'da (Avrupa İş Ödülü) girişimcilik ödülü aldığını dile getiren Çöçelli, "Finale 10 kişi kalıyor. 5 Mayıs'taki törene Avrupa'nın farklı ülkelerinden 9 kişi gelmişti. İspanya, İngiltere, İsviçre. Türkiye'den bir tek ben vardım ve tek kadındım. Belki potansiyelimiz daha yüksektir ama biz kendimize engeller koyuyoruz. 'Hep kolay olsun' diyoruz, riske girmek istemiyoruz. O nedenle bundan sonra daha spesifik ürünler üreteceğim." ifadelerini kullandı.
BİZE ULAŞIN