Rant hesabına validen engel

Adana Valisi Mahmut Demirtaş, SABAH Güney’de çıkan haberin ardından detaylı bir çalışma yaptırdı. Devleti milyonlarca lira zarara uğratacak imar değişikliğinden vazgeçilmesini istedi

Rant hesabına validen engel
Adana'da tartışmalara neden olan Göçmenevleri'nin hemen yanındaki Hazineye ait 13 dönümlük arazinin Resmi Kurum Alanı'na dönüştürülmesi girişimi Vali Mahmut Demirtaş tarafından engellendi. Milyonlarca liralık arazinin RKA'ya dönüşmesinin kamuyu büyük zarara uğratacağını öne süren Adana Valisi Mahmut Demirtaş, söz konusu arazinin yeniden Merkezi İş Alanı (MİA) artı Konut'a çevrilmesini istedi. SABAH Güney'in yaptığı haber sonrasında böylesine değerli bir yerlerinin olduğunun farkına vardıklarını ifade eden Demirtaş, "Hazineye ait çok değerli olan bu araziyi daha iyi değerlendireceğiz" dedi. Hazineye ait arazinin RKA'ya dönüşmesiyle Göçmenevleri'yle ilgili büyük rant hesabı yapan CHP'li Ali Demirçalı'nın da oyununun bozulduğu bildirildi.

VAKIF BAŞVURU YAPTI
Bilindiği gibi CHP'li Ali Demirçalı, Aytaç Durak döneminde Resmi Kurum Alanı ilan edilen Göçmenevleri'nde imar değişikliği yaptırarak Ticaret Artı Konut'a (TİCK) dönüştürülmesini sağladı. Ancak İdare Mahkemesi, Büyükşehir Belediye Meclisi'nin bu kararını iptal ederek Göçmenevleri'nin RKA olarak kalmasını istedi. Bu arada ilginç bir gelişme yaşandı. Adana Vali Yardımcısı Mehmet Seyman imzasıyla Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'na ait Göçmenevleri'nin hemen bitişiğinde bulunan 13 dönümlük çok değerli Hazine arazisinin RKA olması için Büyükşehir Belediye'sine başvuru yapıldı. Büyükşehir Belediyesi Meclisi, SYDV'nin bu başvurusunu görüştü ve kabul etti. Böylece milyonlarca lira değerindeki arazi RKA oldu.

KARARIN İPTALİNİ İSTEDİ
CHP'li Ali Demirçalı, Hazine arazisinin RKA olması ile İdare Mahkemesi'nin Göçmenevleri ile ilgili karanının iptali için Konya Bölge İdare Mahkemesi'ne başvurdu. Bu gelişmeleri SABAH Güney manşetine taşıdı. Adana Valisi Mahmut Demirtaş, manşetten duyurduğumuz haberle yakından ilgilendi ve Milli Emlak'a talimat vererek konunun incelenmesini istedi. Gelen raporlar üzerine Hazine'ye ait arazinin çok değerli olduğu, farklı biçimde kullanılması halinde devletin büyük paralar kazanacağı ortaya çıktı. Vali Demirtaş, Büyükşehir Belediye Meclisi'nin hazine arazisi ile ilgili verdiği kararın iptal edilerek eski haline dönüştürülmesini istedi.

SABAH GÜNEY SAYESİNDE
SYDV'nin isteğiyle 13 dönümlük Hazine arazisinin RKA'ya dönüştürülmesi Göçmenevleri ile ilgili planları olan CHP'li Ali Delirçalı'yı umutlandırdı. Ancak Vali Demirtaş'ın son hamlesi Demirçalı'nın rant hayallerini suya düşürdü. Vali Demirtaş, "SYDV'ye ait arazi eski haline dönüştürülecek. Daha önce Milli Emlak ile yaptığım görüşmede Göçmenevleri'ne yakın bir yerde bize ait arazinin olmadığı bildirilmişti. Oysa SABAH Güney'in haberinden sonra Göçmenevleri'nin 250 metre ötesinde bir yerimizin olduğunu fark ettik. İnşallah o bölgede Çukurova Kaymakamlığı binasını yapacağız. Şu anda kaymakamlık binası olarak kullanılan okulumuz da eğitim öğretime başlayacak" dedi.BİZE ULAŞIN