Cezalar artmalı işyeri kapanmalı

Kaçak et kesenlere uygulanan toplam 16 bin TL’lik cezanın yetersiz olduğunu belirten Adana Veteriner Hekimler Odası Başkanı Nihat Köse, “Daha ciddi yaptırımlar olmalı” dedi

Cezalar artmalı işyeri kapanmalı
Adana Veteriner Hekimler Odası Başkanı Nihat Köse, son günlerde artan kaçak et kesiminin insan sağlığını tehdit ettiğini söyledi. Hayvanlardan insanlar geçen 250 çeşit hastalığın olduğunu kaydeden Başkan Köse, kaçak kesimlerin önüne geçmek için daha caydırıcı cezaların uygulanması gerektiğini söyledi. Yüreğir'de kaçak et kesimi yapmaktan 4 kez yakalanan ve daha sonra serbest bırakılan Ramazan Anar'ın cezaların caydırıcı olmamasına bir örnek olduğunu söyleyen Köse, "Adam 4 kez aynı suçu işlemiş ama serbest kalmış. Burada cezaların caydırıcı olmadığı ortaya çıkıyor. Bu sağlanmazsa kaçak kesimin önüne geçilmez" dedi.

DENETİMLER YAPILIYOR
Adana'da son günlerde at ve eşek kesildiği yönündeki ihbarların ardından yakalananların olduğunu anımsatan Başkan Köse, "Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü gerekli denetimleri yapıyor, ceza kesiyor. Ancak sorun, sadece bu kurumun çabalarıyla çözülecek bir sorun değil. Veteriner hekimler kolluk kuvveti değildir. Zaman zaman başlarına sıkıntılar geldiğini, tehditler aldıklarını biliyorum. Kolluk kuvvetlerinin de, belediyelerin de bu işe sahip çıkması gerekiyor" diye konuştu. Kaçak kesimin sadece at, eşek veya başka bir hayvan kesimi demek olmadığını vurgulayan Başkan Köse, "Veteriner hekim kontrolünden uzakta, ruhsatlı kesimhaneler dışında yapılan her kesim kaçaktır ve halk sağlığı için tehdit unsurudur. İnsanlar, evinin bahçesinde, sokakta, merdiven altında kesim yapamazlar. Bu çok ciddi suçtur. Çünkü sokakta, merdiven altında yapılan kesimleri veteriner kontrol edemez. Veteriner hekim kontrolünden geçmeyen et de sağlıklı değildir" şeklinde konuştu.

İNSAN SAĞLIĞI
Ruhsatlı 4 kesimhanenenin bulunduğu Adana'da her ilçeye bir kesimhane yapılması gerektiğini ifade eden Başkan Köse şöyle konuştu: "Hayvandan insana geçen 250 çeşit hastalık vardır. Bir hayvanın şarbonlu olup olmadığını ancak veteriner hekim belirleyebilir. Kontrolsüz bir şekilde kesilen hayvanlar insan sağlığını tehdit ediyor. Halkımızı mühürsüz et almamaları konusunda uyarıyoruz. Bunun yanında cezaların daha caydırıcı olması gerekiyor. Ülkemizde kırmızı et pahalı. Kaçak et kesiminden büyük karlar ediliyor. Verilen komik para cezaları kimseyi caydırmıyor."
BİZE ULAŞIN