Vicdansızlar hiç uslanmıyor

Adana’da geçen yıl 103 canlı at ve eşek ile yaklaşık bir ton kesilmiş et ele geçirildi. Son iki haftada ele geçirilen kesilmiş at ve eşek etinin 2 tonu bulduğu bildirildi

Vicdansızlar hiç uslanmıyor
acı gerçekler gündemi meşgul etmeye devam ediyor. Tarım İl Müdürlüğü ekipleri, yasadışı yolları kullanarak at ve eşek eti kesenlerle sıkı biçimde mücadele ederken, son 15 günde 42 at ve eşeğin kesilmekten son anda kurtarıldığı, kesilmiş olarak ele geçirilen et miktarının ise 2 tonu bulduğu bildirildi. Geçen yıl 103 canlı at ve eşek yakalandığını, kesilmiş et miktarının bir tonu bulduğunu ifade eden yetkililer, bundan çok daha fazlasının piyasaya satıldığını öne sürdü. Cezaların yetersiz kalması suçu teşvik ediyor.

PİYASAYA SÜRÜLDÜ
Adana Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü yetkililerinden elde edilen veriler, kaçak et kesiminde yaşanan vahametin boyutlarını ortaya koydu. Yapılan istihbarat çalışmalarının yanı sıra ihbarlarla gerçekleştirilen baskınlarda çok sayıda at ve eşek canlı olarak kurtarılırken, ele geçilen kesilmiş tonlarca et de imha edildi. Ancak, bu rakamlardan çok daha fazlasının piyasaya sürüldüğü, insanların bilmeden bu etlerden alarak tükettiği ve halk sağlığının tehdit edildiği belirtildi. Adana Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ekiplerinin polis ve zabıtayla birlikte 2016 yılında yapılan denetimlerde yaklaşık 700 kilogram at ve eşek etiyle 103 adet canlı at ve eşek ele geçirildi. Et fiyatlarındaki dalgalanmaları fırsat bilen vicdansızlar, 2017 yılına daha hızlı girdi. 24 Mayıs'ta bir canlı atı kesilmekten kurtaran ekipler, çok sayıda at ve eşeğe ait oldukları belirlenen sakatat ele geçirdi. Bundan dört gün sonra yapılan operasyonda 18 adet at ve eşek canlı olarak bulundu.

YAKIN TAKİP
Yakalanan zanlılara yasalar gereği sadece 16 bin TL para cezası kesilirken Haziran ayında da vicdansızlara ağır darbeler indirildi. 2 Haziran'da 2 canlı atın yanında 8 adet kesilmiş at ele geçirilirken, 24 adet at ve eşeğin bulunduğu 7 Haziran'daki son operasyonda 9 adet hayvanın kesildiği 33 tanesinin ise kesilmeye hazır beklediği ifade edildi.
BİZE ULAŞIN