Böyle bakım evimizde bile yok

Mersin Şehir Hastanesi’nde hizmete giren palyatif bakım merkezinde annesi tedavi olan Şevkiye Özdemir, “Burada evimizdekinden daha fazla ilgi alaka ve bakım var” dedi

Böyle bakım evimizde bile yok
Türkiye'de sağlıkta atılımın ilk adımı olan Mersin Şehir Hastanesi'nde 24'ü çocuk 46'sı erişkin olmak üzere toplam 70 yatak kapasitesiyle Palyatif Bakım Merkezleri hasta ve hasta yakınlarının hizmetine sunuldu. Kısa süre önce açılan merkezler yüzde 70'in üzerinde doluluk oranı yakaladı. Merkzein amacının, 'yaşama yıllar katmak değil, kalan yıllara yaşam katmak' olduğu bildirildi.

UZMAN KADRO
Başhekim Prof. Dr. Recep Aydın, "Bu merkezlerimizde, hastaların, temizliğinden sağlığına, konforundan, eğlencesine kadar her şeyiyle hocalarımız ilgileniyor. Merkezde çalışan bütün personelimiz gönülden ve uzman kişilerden oluşuyor. Ayrıca merkezlerde hastalardan ziyade hasta yakınlarına da, özel ilgi gösteriliyor. Psikoloğumuz hasta yakınlarıyla da konuşuyor" dedi. Bu merkezlerde tıbbi tedavileri tamamlanmış, tıbben yapılacak bir şey kalmamış, ancak bakım ihtiyacı bulunan hasta ve yakınlarına hizmet verildiğini kaydeden Aydın, palyatif bakımın temel amacının 'yaşamın güzel olması gerektiği kadar ölümün de güzel olması gerektiği' bilinci ve 'yaşama yıllar katmak değil, kalan yıllara yaşam katmak' olduğunu bildirdi.

ÇOCUKLAR İÇİN AYRI MERKEZ
Çocuklar için de ayrı bir palyatif bakım merkezi bulunduğunu aktaran Aydın, şu anda 15 çocuğun bakımına devam edildiğini söyledi. Aydın, merkezlerde ayrıca, hastalar ve tüm hasta yakınları için uğraş terapi odaları mevcut olduğunu, talep eden hasta yakınlarına manevi destek vermeye hazır din görevlileri, sürekli hizmet veren psikolog ve fizyoterapistler bulduğunu ve motivasyon için fasıl ekibi eşliğinde müzik dinletisi gibi etkinlikler de yapıldığını kaydetti. Erişkin palyatif bakım merkezlerinde hastasının yanında refakatçı kalan 55 yaşındaki Şevkiye Özdemir, 88 yaşındaki annesi Rahide Özdemir'in uzun süreli yatılı hasta olmasından dolayı vücudunda ağır yaraları açıldığını ve neredeyse bakım yapamayacak duruma geldiklerini söyledi. İskenderun'da oturduklarını kaydeden Özdemir, "Evimizde böyle temizlik ve bakım yok. Pansuman yapıyorlar, yatak çarşaflarını her gün değiştiriyorlar. Allah devletimize zeval vermesin" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN