Sırrıberk ARSLAN: Yardım kolisi ve Tülin

Sevgili okuyucularım bu hafta sizinle ortaokuldan sınıf arkadaşım Tülin Ülker'in bir yazısını paylaşmak istedim.
Aslında geçen hafta paylaşacaktım ama Şehit Songül Yarbay'ımı yazmak gerekti. Tülin de olsa böyle yapardı.
Sanata olan ilgisi ve kitap okumaya olan tutkusunun yanında sosyal sorumluluk alanındaki ders verici, espriyle vatandaşlık sorumluluğumuzu hatırlatıcı paylaşımlarını özenle takip ettiğim arkadaşım Tülin Ülker'in geçen hafta içinde kendi Facebook sayfasında yazdığı yazıyı olduğu gibi paylaşıyorum.
Çünkü o yazının altına sadece imzamı atmam, gövdemi koyarım.
Tülin'den yazısını yayınlama konusunda izin almadım.
Sanırım yanında o kadarcık bir torpilim vardır diye düşündüm.
Buyurun okuyun. Siz olsanız ne derdiniz?
"Malum yine Ramazan geldi bolca yapılan dini paylaşımlar, şaşalı iftar sofraları, teravih namazı selfileri filan derken bir de kaş yaparken göz çıkaran yardım kolisi bağışları var.
Yasak savar, günah siler, adet yerini bulsun, alem görsün kolileri. Yardım edenin vicdanına iyi gelen yardım alanınsa sevindiği ki, gözümle şahit olmuşluğum vardır sevinmek mecburidir bu durumlarda.
Yoksa nankör muamelesi görmeniz işten bile değildir.
İşte bizim hikayemiz de yine böyle bir Ramazan günü Fatma ablamızın evinde başladı.
Yolumuzun bir sebepten kesiştiği Fatma abla sevinerek evine götürdüğü yardım kolisinden oğlunun sevdiği mercimeği çıkarmış tam yıkayacakken suyun üzerinde kurtçukların yüzmeye başladığını görmüş... 'Aaaa dedim kurtlu mercimek mi koymuşlar koliye ne ayıp' Ki genelde yardım kolileri son kullanma tarihi dolmaya yakın ürünlerden oluşturuluyor çoğu zaman yardım ulaşana kadar da o kısıtlı süre dolmuş oluyor.
'Evet' dedi Fatma abla Bu arada mercimekten çıkan kurtçuklardan kurtarabildiğini kurtarıp camdan toprağa doğru atıyordu. Ben kendi kendime güya yardım yapanlara kızarken Fatma Abla, "O değil de dedi. Allah bi lokmacık şeye can vermiş, kuzum o canı almak şu mübarek günde bir kula yakışır mı hiç. Allah razı olsun ama keşke az bi dikkat etseler de şu sabiler ölmese" diye söyleniyordu.
Öylece bakakaldım.
Bu ülkede minicik bir kurdun canını düşünen ince insanlar var.
Gözünüzü seveyim ya aynı incelikle yapalım ne yapacaksak ya da hiç yapmayalım.
Maksat yardım kolisi kurtları ölmesin Bu seneki Ramazan, oruç tutmanın aç kalmaktan fazlası olduğunu düşünenlere gelsin."
Bir kez daha değil milyon defa daha yüreğine sağlık arkadaşım.
BİZE ULAŞIN