Dört kuşaktır dünya camilerini süslüyorlar

Kahramanmaraş’ta bir firma, camiler için tasarladığı oyma ve kabartma ürünlerini tam 4 kuşaktır dünyanın farklı ülkelerine ihraç ediyor

Dört kuşaktır dünya camilerini süslüyorlar
Türkiye'de ceviz oymacılığının yapıldığı sayılı kentler arasında yer alan Kahramanmaraş'ta bir firma, camiler için tasarladığı oyma ve kabartma ürünlerini dünyanın farklı ülkelerine ihraç ediyor. Kentte özellikle ceviz oymacılığı üzerine kurulu irili ufaklı yaklaşık 100 işletme, oymacılık sanatında el emeği göz nuruyla hazırladığı ürünlerini Türkiye'nin farklı illerine pazarlıyor. Türk kültürünün bir parçası olan ağaç oyma, kabartma sanatını icra ettiklerini anlatan firmanın yöneticilerinden Muhammet Gülaçtı, "Selçuklu'dan beri gelen bir sanatı icra ediyoruz. Türk sanatının en güzel örneklerinden biri olan ağaç oyma kabartma sanatını Kahramanmaraş'ta geçmişten geleceğe taşımaya devam ediyoruz. Günümüz teknolojisini de en iyi şekilde, el sanatını bozmayacak şekilde kullanıyoruz" dedi.

4 KUŞAKTIR
Bir camide olması gereken minber, mihrap, vaiz kürsüsü, müezzin mahfilleri, balkon korkulukları, ahşap kubbeler zaman zaman da iç ve dış süslemeler gibi işleri yaptıklarını kaydeden Gülaçtı, "Oyma sanatını 4. kuşak olarak sürdürüyoruz. Geçmişten beri bu işte köklü bir firma olduğumuz için bugüne kadar yaptığımız camilerden tecrübe ederek, kullandığımız malzeme, işçilik motifleri farkındalık olarak görüyoruz" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN