Emniyetin imamlarına Pensilvanya’dan mesaj

FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’in, 17/25 Aralık öncesi emniyetin mahrem abilerine, ‘Güzel şeyler olacak sabredin ve bekleyin’ şeklinde mesaj gönderdiği ortaya çıktı

Emniyetin imamlarına Pensilvanya’dan mesaj
FETÖ'ye yönelik Kahramanmaraş polisinin gerçekleştirdiği operasyonlarda yakalanan emniyetin mahrem abilerinin ifadelerinde, kendilerine 2015 yılında 17/25 Aralık kumpasından önce örgütün elebaşı Fetullah Gülen tarafından 'Güzel şeyler olacak sabredin ve bekleyin' diye mesaj geldiği ortaya çıktı. Terör savcısı Necati Kazak tarafından, aralarında eski emniyet mensupları ve öğretmenlerin bulunduğu emniyetin mahrem abileri hakkında hazırlanan 274 sayfalık iddianame, Kahramanmaraş 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nce kabul edildi.

TOPRAK KOD ADLI TANIK
Cumhuriyet savcısı Necati Kazak, hazırladığı iddianamede 19 tutuklu sanığın, 'Silahlı terör örgütüne üye olmak, örgüt içerisinde faaliyette bulunarak örgütün elebaşı Fetullah Gülen'in talimatları doğrultusunda Türkiye Cumhuriyeti Devleti yöneticileri ve hükümetini ortadan kaldırma faaliyetine fili iştirak etmek' suçlarından 15 ile 22,5 yıl arasında hapis cezası ile cezalandırılmasını istedi. 'Toprak' kod adlı gizli tanıdığın ifadesi, örgüt üyelerinin 17/25 darbe girişiminden aylarca öncesinden haberdar olduklarını ortaya koydu.

KONTROL ALTINDA
Gizli Tanık Toprak ifadesinde, "Haftalık toplantılarda her zaman emniyet teşkilatı içinde örgüt karşıtı kişi olup olmadığı sorulur. Mahrem abiler kendi tanık oldukları ya da kendilerine ulaşan bilgilerden böyle kişilerin varlığını veya yokluğunu söylerlerdi. Emniyetin baş sorumlusu mahrem abi ise kendi laptopundaki listeyi buna göre güncellerdi" dedi. Toprak, Fetullah Gülen hakkında ya da söylemleri üzerinden olumsuz yorum yapan, hatta Zaman gazetesini okuyup okumayanların bile 'Takip edilecek', 'Bizden', 'Hizmete kazandırılmalı' gibi şekillerde fişlendiğini de söyledi.
Gizli tanık Toprak ifadesinde, "Emniyetin mahrem abileri olan İ.K., H.D., A.Y.Ç., C.B. ve R.S.'nin sohbet toplantılarında örgüt üyelerinden 'Fetullah Gülen hocamız neden Türkiye'ye gelmiyor? Türkiye'de herhangi bir adli sorununun olmadığını biliyoruz. Nedeni sağlık ise İstanbul-Ankara'da çok geniş gelişmiş hastaneler var' şeklinde sorular geldiğini ilettiklerinde, M.E. adlı baş abi, "Muhterem hocamıza konuya ne cevap verelim diye sorulmuş. Hocamız 'Bekleyin Türkiye'de çok güzel şeyler olacak o zaman geleceğim' cevabını vermiş olduğunu bize anlattı" dedi.
Haftalık toplantılarda mahremiyete çok özen gösterildiğini anlatan gizli tanık, "Cep telefonu konuşmaları bile şifreliydi. Örneğin istihbaratçıyı tarif etmek için 'İngilizceci' kodu verilmişti. Kaçakçılık Büro'ya da 'Kimyacı' kodu verilmişti. Telefonlarda da şifreli görüşmeler yapılırdı. İmam, Kaçakçılık personeliyle toplantı yapacağı zaman 'Kimyacıları toplayın' derdi. Bu şekilde haberleşme ağı vardı" ifadelerini kullandı.

BİLGİLER FLAŞ BELLEKTE
Kahramanmaraş'ta 16 yıl emniyetin mahrem abisi olarak görev yapan ve yakalandıktan sonra etkin pişmanlıktan faydalanmak isteyen Ramazan Say da, örgüte ilişkin önemli açıklamalar yaptı. Toplantı ve sohbet bilgilerinin gizlilik gereği flaş belleklere aktarıldığını vurgulayan Ramazan Say, "Bellekler sadece il abilerinde olur. Çift şifrelidir, herkes açamaz. Küçük hacimliydi, muhtemel bir aramaya tabi olunduğunda yutulabilecek kadar küçüktü. 15 Temmuz'dan 4-5 gün sonra bölge abisi WhatsApp'tan 'Flaş bellekleri kırıp atın, yok edin' diye talimat verdi. Biz de talimata uyduk" şeklinde ifade verdi.
BİZE ULAŞIN