İcra çetesine polis darbesi

Adana’da otel işletmecisi Ahmet Doruk’un liderliğini yaptığı ve aralarında icra müdürünün de bulunduğu ihale çetesi, polisin 2 yıl süren çalışmasıyla çökertildi

İcra çetesine polis darbesi
Adana'da icraya düşen malları değersizleştirip fiyatını düşüren ve açılan ihaleye katılmak isteyenleri tehdit eden çete, polisin 2 yıllık çalışmasının ardından gerçekleştirilen operasyonla çökertildi. Liderliğini otel işletmecisi Ahmet Doruk'un (58) yaptığı, aralarında icra müdürünün de bulunduğu çetenin 16 üyesi sorgularının tamamlanmasının ardından adliyeye sevk edildi.

2 YIL TAKİP ETTİLER
Adana'nın Karataş ilçesinde icralık malların ihalesinde usulsüzlük yapıldığı, buna karşı çıkanların da tehdit edilip, baskı ve şiddet gördüğü ihbarı üzerine Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'ne bağlı ekipler, 2 yıl boyunca otel işletmecisi Ahmet Doruk'un liderliğini yaptığı çeteyi teknik ve fiziki takibe aldı.
Çeteyi adım adım takip eden polis, önemli bilgilere ulaştı. Karataş'taki icralık mallarla ilgili olarak açılan ihaleleri mercek altına alan polis, Karataş İcra Müdürü Önder Şahin'in (57) ve memur Hasan Apaydın'ın da söz konusu çeteyle ortak hareket ettiğini belirledi. Her iki ismin de icraya çıkartılan malları değersizleştirip fiyatlarını düşürdüğü, sonra da ihaleyle ilgili çeteye bilgi sızdırdığı belirlendi.
22 ayrı icra ihalesine fesat karıştırılıp, usulsüzlük yapıldığını belirleyen polis, araba ihalesi başta olmak üzere icralık arsa ve evlerle ilgili olarak açılan ihalelerde çetenin, içeriden aldığı bilgi üzerine harekete geçtiği, hatta kendileri dışında ihaleye girmek isteyenlere baskı kurup, silahla tehdit edip, şiddet uyguladıklarını da belirledi.
Gerekli delilleri topladıktan sonra operasyon için düğmeye basan polis, Adana kent merkezi ile Karataş'ta daha önceden belirlenen 20 ayrı adrese, şafak vakti şok baskınlar düzenledi. Çete lideri Ahmet Doruk, İcra Dairesi Müdürü Önder Şahin ile birlikte Ahmet Ekici (52), Eray Sarıoğlu (47), Cengiz Dallı (42), Fikret Dumandağ (52), Mehmet Özdemir (42), Emra Can Yiğittekin (24), Sezer Ördem (41), Hasan Apaydın (50), Metin Dalgıç (47), Ali Biricik (38), Fikret Baytan (50), Sinan Ahmet Azman (54), Cumali Özkocaman (32) ve Kenan Polat (40) gözaltına alındı. Adliyeye sevk edilen zanlılardan birinin gazetecilere, "Çek iyi çek. Survivor'a katılacağız" demesi dikkat çekti.
BİZE ULAŞIN