Kozan’da lavaş ekmek kavgası

Kozan Belediyesi, lavaş ekmeklerini Adana’dan temin eden esnafa gözdağı verdi. Yasal dayanağı olmamasına rağmen cezai işlem yapacağını söyledi

Kozan’da lavaş ekmek kavgası
Kozan Belediyesi'nin yasal dayanağı olmamasına rağmen lavaş ekmeklerini Adana'dan alan esnaflara yönelik tehdit dolu bir tebligatta bulunması tepkilere neden oldu. Belediyenin, bu girişimiyle 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanuna aykırı hareket ettiğini savunan Adanalı fırıncı Fahri Aslan, "Esnaf belediyenin baskısından çekiniyor. Rekabeti koruması gereken belediye rekabeti engelleyerek suç işliyor" dedi.

İLGİNÇ TEBLİGAT
Kozan Belediyesi Zabıta Müdürlüğü, geçtiğimiz günlerde esnaflara ilginç bir tebligatta bulundu. Söz konusu tebligata, "İlçemizde faaliyet gösteren 5179 sayılı Gıda Kanunu çerçevesinde çalışan kebapçı, dönerci ve ciğerci esnafının 5393 sayılı Belediye Kanunu ve 5326 sayılı Kabahatler Kanunu doğrultusunda ilçemiz sınırları haricinde ekmek, et, sakatat ve lavaş getirmemeleri, getirenler hakkında cezai işlem uygulanacaktır" denildi. Hayatlarında ilk defa böyle bir tebligat alan esnaf ne yapacağını şaşırdı. Adana'dan Kozan'a her gün bin 500 adet lavaş ekmeği gönderen Fahri Aslan, belediyenin esnaf üzerinde baskı oluşturarak suç işlediğini ileri sürdü. Kozan Belediyesi'nin Türkiye'de bir ilke imza attığını bildiren Aslan, "Böyle bir yasağın eşi benzeri yok. Rekabeti koruması gereken belediye rekabeti engelleyerek suç işliyor. Belediye hatasından geri dönmezse konuyu yargıya taşıyacağız" diye konuştu.

REKABET YARADI
Kozan'da 3 pide fırını olduğunu ve günlük 5 bin adet lavaş ekmeği üretildiğini belirten Aslan, "Bizim ekmeğimiz 275 gram. Kozan'da üretilen ise 230 gram. Daha önce 90 kuruşa satılıyordu. Biz 80 kuruşa satınca onlarda fiyatları indirdi. Bu rekabetten esnaf kazandı, vatandaş kazandı. Duyumlarımıza göre, Kozanlı fırıncıların Zabıta Müdürlüğü'nde çalışan akrabaları devreye girmiş ve bu tebligat yapılmış. Belki de Başkan Musa Öztürk'ün haberi dahi yoktur" şeklinde konuştu.
BİZE ULAŞIN