Deniz’in hikâyesi mutlu sona ulaştı

Henüz 8 yaşında 5 aylık eğitimle piyano resitali veren Hataylı Deniz Örak, 168 çocukla birlikte girdiği zorlu sınavı geçerek Mimar Sinan Üniversitesi Konservatuarı’na girdi

Deniz’in hikâyesi mutlu sona ulaştı
Prematüre olarak doğduğu için bir süre kuvözde kalan, bu sırada doktor hatası nedeniyle görme engelli olan 8 yaşındaki Deniz Örak için güzel günler başladı. Geçtiğimiz aylarda ilk resitaliyle sanatseverlerin karşısına çıkan Deniz'in performansı önce sosyal medyada, ardından yazılı ve görsel medyada büyük yankı uyandırdı. Mimar Sinan Üniversitesi'nin sınava davet ettiği Deniz Örak, konservatuar eğitimi almaya hak kazandı. Kısa süre önce bir televizyon kanalının canlı yayın konuğu olan Deniz, sanatçı Ferda Anıl Yarkın'ın kemanıyla eşlik ettiği mini bir konser verdi. Yayına bağlanan Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim Hizmetleri Genel Müdürü Celil Güngör, "Deniz'in ailesiyle bir araya gelip, eğitim planlamasını birlikte yapacağız. Bu ender bir durum. Deniz'in sanat kariyerini; ailesi ve sanat kurumlarıyla birlikte planlayacağız" diye konuştu.

KONSERVATUARI KAZANDI
Yayından hemen sonra Mimar Sinan Üniversitesi Konservatuarı yetkililerinin Deniz'i sınava davet ettiğini anlatan baba Ahmet Örak, "Deniz'i iki aşamalı sınava aldılar. 168 çocukla birlikte girdiği bu zorlu sınavı kazandı. Yarı zamanlı olarak hem görme engelliler ilkokuluna hem de Mimar Sinan Üniversitesi Konservatuarı'na gidecek. Çok mutluyuz. Yıllardır hayalini kurduğumuz şey gerçek oluyor. Emeği geçen herkese teşekkür ederiz" dedi.

ABSOLUT KULAK
Antakya'da görme engelliler için anaokulu olmadığından, Deniz'in 1 yıl boyunca Adana'daki bir okula devam ettiğini söyleyen anne Nursel Örak, "Deniz'in müziğe olan ilgisini fark edince ona bir org aldık. Müzik öğretmeni, absolut kulağa sahip olduğunu söyledi. Bu defa piyano aldık. Hocası Ece Çapan ile birlikte piyano derslerine başladı. Meğer oğlumuz dünyadaki 600, Türkiye'deki 3 yetenekten biriymiş. 5 aylık eğitimle sahneye çıktı ve çok beğenildi" şeklinde konuştu.
BİZE ULAŞIN