Savaş hakkında suç duyurusu

AK Parti İl Başkanı Ahmet Atıç, 11 ilçenin belediye başkanı ile birlikte, görevini kötüye kullandığı iddiasıyla Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş hakkında suç duyurusunda bulundu

Savaş hakkında suç duyurusu
AK Parti Hatay İl Başkanı Ahmet Atıç ve 11 ilçenin belediye başkanı, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş hakkında Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulundu. Başkan Savaş'ın görevini kötüye kullandığını ileri süren Atıç ve belediye başkanları suç duyurusundan önce Vali Erdal Ata'yı ziyaret ederek, Başkan Savaş'ı şikayet etti ve hukuki sürecin işletilmesini talep etti.

BEKLENTİLERE CEVAP VERMEDİ
Başkan Savaş'ın halkın hizmet noktasındaki beklentilerine cevap veremediğini bildiren Atıç, "Geçtiğimiz ay 2016 yılı denetim raporunda belirtilen hususlarda özellikle Büyükşehir Belediyesi'nin yanlış yönetimi ve oradaki kaynakların halkın hizmetine sunulması gerektiği halde sunulmadığı ortaya konulmuştur. En başında araç kiralama konusu var. Bunu geçtiğimiz günlerde de dile getirdik ama hiçbir adım atılmadı" dedi. Büyükşehir'in 2016 yılındaki kiralama hizmet bedelinin 20 milyon TL olduğunu vurgulayan Atıç, "Bu araçların kasko bedeli yani satın alma bedeli ise 13 milyon TL'dir. 13 milyona satın alacağı araçlar için sadece 1 yılda 20 milyonluk kira bedeli ödemesi ne kadar hukuki, ne kadar haklı? Hatay halkı hizmet beklerken, yazın ortasında sivrisinekle mücadele ederken, yollar çukur, çamur içerisindeyken, Hatay halkına 'benim bütçem yok, kaynağım yok' denilmiştir" diye konuştu. Atıç ve 11 belediye başkanının imzasını taşıyan suç duyurusunda Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş hakkında şu suçlamalar yöneltildi:
Bin 452 doğrudan temin neticesinde 52 milyon 783 bin 286 lira ödeme yapıldı. Bu para sürekli aynı firmalara ödendi. İhale yapılması gerekirken doğrudan teminle belediye zarara uğratıldı.
Araç kiralama bedeli olarak bir yılda 20 milyon 152 bin TL ödendi. Bu araçlar satın alınsa toplam maliyeti 13 milyon lira olacaktı. 1 yılda araçların bedelinden fazla kira ödemesi yapılarak belediyenin kasası boşaltıldı.
Büyükşehir Belediyesi mescit onarımı için 57 bin 820 TL harcadı. Bu rakam piyasa şartlarının kat kat üstünde.
Ses sistemi için 57 bin 843 TL ödendi. Harcama ile ilgili fatura, beyanname belirtilmedi. Ses sisteminin gerekliliği konusunda bir açıklama yapılmadı.
Çiftlik ve kümes için 49 bin 830 TL ödeme yapıldı. Harcamanın neden ve hangi ihtiyaca binaen kullanıldığı konusunda bir açıklama yapılmadı.
Reyhanlı İlçe Jandarma Komutanlığına 356 teneke boya alındığı belirtilmiş ancak 10 teneke boya alındığı tespit edildi.
BİZE ULAŞIN