Tarlada hasat başladı domates 1 liraya düştü

Yaklaşık 1,5-2 ay öncesine kadar kilosu 10 liradan alıcı bulan domatesin fiyatı, Karataş ve Yüreğir’de tarla hasadının başlamasıyla 1 liraya kadar geriledi

Tarlada hasat başladı domates 1 liraya düştü
Seradaki üretim döneminde marketlerde kilogramı 10 lirayı bulan domatesin fiyatı tarla hasatlarının başlamasıyla 1 liraya kadar geriledi. Adana'da, özellikle Karataş ve Yüreğir ilçelerindeki tarlalarda üretimi yapılan domates, kentte bu sene yaklaşık 33 bin dönümlük arazide ekildi. Özellikle yurt içi tüketilen Adana domatesinde hasatların yoğunlaşmasıyla ürünün fiyatında da düşüş yaşandı.

TEMMUZ SONUNA KADAR
Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Mehmet Akın Doğan, kentin Türkiye'nin en önemli turfanda üretim merkezlerinden olduğunu söyledi. Mayıs ayının sonlarında başlayan domates hasadının temmuz ayının sonuna kadar sürdüğünü belirten Doğan, "Adana domatesi, Antalya ve Mersin'deki seralardan sonra hasat edilir. Yerli domatestir, tadı, lezzeti ve aroması farklıdır" diye konuştu.

İÇ PİYASAYA SUNULUYOR
Başkan Doğan, açık alanda yetişen Adana domatesinin ucuz olduğunu belirterek şöyle dedi: Şu anda tarladaki fiyatı 50 kuruş. Türkiye'deki herkesin gönül rahatlığıyla yiyebileceği bir ürün bu. Kentin güney bölgesinde yaklaşık 33 bin dönüm alanda ekimi yapıldı. Tarladan 50 kuruşa alınan ürün markette 1 liradan satılıyor. Şekli ihracata uygun olmayan Adana domatesi yurt içinde tüketiliyor.
BİZE ULAŞIN