Ercan ATALAY: Çocuk ve yaz kampı

Yaz tatilini zengin bir öğrenme ortamında geçiren çocuklarda hiçbir öğrenme kaybı olmuyor

Yaz tatilinin başlamasıyla birlikte ilk, orta ve lise çağındaki birçok öğrenci, yoğun geçen bir eğitim öğretim yılının yorgunluğunu üzerlerinden atacaklar. Üç ay boyunca bir yandan dinlenirken diğer yandan kendilerini geliştirme fırsatı bulabilecekler. Çocukların yaz tatilini daha verimli değerlendirmeleri için yaz gelişim kampları aileler için önemli bir fırsattır.
Yaz kampları arasında aileler bilim, sanat, doğa ve spor kamplarını tercih edebilirler. Bu gelişim ve eğlence kamplarının yanında yurt içi ve yurt dışı yabancı dil kampları da tercih edilebilir.
Tatilden dönen çocuklar yeni eğitim yılına ortalama bir aylık bir öğrenme kaybıyla başlıyorlar. Bu kayıp en fazla ilkokul çağında ilk 4 yılda gözlemleniyor. Hiçbir akademik uğraş içinde olmayan çocuklarda bu kayıp iki katına çıkarken, tatilini zengin bir öğrenme ortamında geçiren çocuklarda hiçbir kayıp olmadığı gibi yeni öğrenme de gerçekleşiyor.
Kamplar çocukların ve gençlerin duygusal ve fiziksel gelişimlerine katkı sağlar, doğaya ve topluma karşı duyarlı, hoşgörülü ve yapıcı bireyler olarak yetişmesini sağlar, farkındalık ve liderlik aşılar, merak etmeyi keşfetmeyi ve karar vermeyi öğretir. Kamp takım çalışması ve ortak yaşam demektir, ömür boyu sürecek dostlukların temelini atar, kısaca hayatlarını geliştirir.
Kaliteli bir yaz kampına katılan öğrenciler çok ciddi bir öğrenme sürecinden geçiyor ve yeni okul dönemine akranlarından bir adım önde başlıyor. Düzenli olarak spor etkinliklerine katılan öğrenciler hem zamanı kullanmayı hem de takım çalışması becerilerini kazanıyor. Yaz tatili akademik yıl içinde çeşitli nedenlerle ihmal edilen bireysel ve sanatsal becerilerin kazanılması için de büyük bir fırsattır.
Sağlıklı, mutlu, huzurlu nice bayramlara…
BİZE ULAŞIN