Kıyak parka onay ‘Milli Emlak’tan

Adana’da devleti milyonlarca lira zarara uğratma girişimi Vali Mahmut Demirtaş tarafından engellenen Milli Emlak’��n Karataş’taki ‘Kıyak Park’a onay verdiği ortaya çıktı

Kıyak parka onay ‘Milli Emlak’tan
Adana Defterdarlığı Milli Emlak Daire Başkanlığı, CHP'li Karataş Belediyesi'nin kanun ve yönetmeliklere aykırı şekilde hayata geçirdiği Atapark Projesi'ne onay verdiği ortaya çıktı. Atapark'a yeşil ışık yakan Milli Emlak, daha önce de Adana'da bir rant skandalına imza atmıştı. Devleti milyonlarca lira zarara uğratacak olan Merkezi İş Alanı (MİA) artı Konut Alanı olan hazine arazisi Milli Emlak tarafından Resmi Kurum Alanı'na dönüştürülmek istenmiş ancak Vali Mahmut Demirtaş'ın devreye girmesiyle engellenmişti.

SUÇ İŞLENDİ
Kamuoyu'nda 'rantpark ve kıyakpark' olarak nitelendirilen Atapark Projesi'nin neden olduğu tartışmalar SABAH Güney'in 27 Ekim 2016 tarihli sayısında "Rant için katliam" başlığıyla kamuoyuna duyuruldu. Haberimizin ardından harekete geçen Karataşlı vatandaşlar, BİMER'e başvurarak, konunun bütün yönleriyle araştırılmasını istedi. CHP'li Belediye Başkanı Boğaçhan Ünal'ın kanun ve yönetmelikleri ihlal ederek suç işlediğini ileri süren vatandaşlar, rant kokularının yükseldiği projenin engellenmesini istedi.

HAYAL KIRIKLIĞI
Belediyenin hayata geçirmek istediği proje hakkında soruşturma açıldığını öğrenen Karataşlılar çok umutlandı ancak çıkan kararla hayal kırıklığına uğradı. Yapılan soruşturmadan sonra rant kokan bu projeye 'dur' denilmesi beklenirken, Milli Emlak Daire Başkanlığı, projenin tamamlanmış olmasını gerekçe göstererek yaşanan hukuksuzluğa onay verdi. İşyerlerinin kiralanmasından elde edilecek gelirin de yüzde 30'unun maliyeye verilmesi istendi. Bu duruma tepki gösteren vatandaşlar, Mersin'de yaşanan bir gelişmeyi emsal göstererek hareket edilmesini istedi.

NE OLMUŞTU?
Adana'da Milli Emlak Daire Başkanlığı, projenin tamamlanmış olmasını gerekçe göstererek yasalara ve yönetmeliklere uygun olmayan bir projeye onay verirken, eski Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı CHP'li Macit Özcan döneminde deniz doldurularak yapılan ve 30 milyon lira harcanan Deniz Park Projesi, yasa ve yönetmeliklere aykırı olduğu için Danıştay kararı ile yıkılmıştı. Yaklaşık 5 milyon lira harcanarak yapılan yıkım ve devletin uğradığı zararın tazmin edilmesi için eski yönetim hakkında dava açılmıştı.
BİZE ULAŞIN