Adana şalvarı giyenlerin sayısı hızla azalıyor

Adana’nın yöresel kıyafeti şalvar, modernleşmeyle birlikte kayboluyor. Şalvar satıcısı Ayhan Korur, “Bazı şeylerin zamanı vardır ve bunun da zamanı geçti” dedi

Adana şalvarı giyenlerin sayısı hızla azalıyor
Genişliği ve rahatlığıyla bilinen ünlü Adana şalvarı, hazır giyime karşı olan direncini kaybetmeye başladı. Eskiden her yaş grubundan insanın giydiği şalvarı günümüzde sadece köyde yaşayan vatandaşların aldığını söyleyen esnaf, "Bundan 10-15 yıl önce günde 100 şalvar satıyorduk. İşlerimiz çok iyiydi. Şimdi ise günde 5-10 şalvar ancak satıyoruz. Bir zamanların vazgeçilmezi olan yöresel kıyafetleri arasında yer alan şalvar, artık giyilmiyor" dedi.

20 YILDIR SÜRDÜRÜYOR
Tarihi Büyüksaat Çarşısı'nda geçmişteki onlarca şalvarcı dükkanından bugün sadece birkaç tane kaldı. Genellikle siyah olan ve geçmişte kadın ve erkeklerin günlük olarak giydiği şalvardan bugün sadece kırsal kesimde yaşayan vatandaşlar vazgeçmiyor. Baba mesleği olan şalvarcılığı 20 yıldır sürdüren Ayhan Korur (37), işlerinin geçmiş yıllara göre çok azaldığını belirtti. Ayhan Korur, "Bugün insanlar daha modern giyimleri tercih ediyor. Bazı şeylerin zamanı var. Şalvar da öyle. Bir zamanların gözde giysisini artık insanlar hatıra olarak alıyor" diye konuştu.

ŞALVAR RAHAT GİYİLİR
Eskiden şehirde günlük yaşamda giyilen şalvara artık insanların çok sıcak bakmadığı belirtilirken, şalvar sevdasından vazgeçmeyenler ise, "Şalvarın modası geçti ama biz hâlâ kullanmaya devam ediyoruz. Günlük yaşamda değil ama köye, yaylaya gittiğimizde daha rahat olduğu için şalvar giymeyi tercih ediyoruz. Bir de namaz kılarken de şalvar son derece rahat oluyor. Şimdi ki gençler kot pantolon ya da keten şort giyiyor" diyor.
BİZE ULAŞIN