Iraklıların ayakkabısı Gaziantep’ten gidiyor

Ayakkabı ihracatında önemli bir bölge haline gelen Gaziantep, yılın ilk 6 ayında büyük kısmı Irak’a olmak üzere 70 milyon dolarlık ayakkabı ve terlik ihraç etti

Iraklıların ayakkabısı Gaziantep’ten gidiyor
Türkiye'nin eskiden ithalatçı pozisyonunda olduğu ayakkabı sektörü son yıllarda yapılan çalışmalarla ihracata ağırlık verip dengeyi sağladı. Toplam ayakkabı ihracatının önemli bir bölümünü gerçekleştiren Gaziantep ise Irak başta olmak üzere Suudi Arabistan, Yemen, Sudan, Rusya, Azerbaycan, Libya, Suriye ve Cezayir gibi ülkelere yılın ilk 6 ayında 70 milyon dolarlık ihracat yaptı. Ayakkabı, terlik ve sandalet üretiminde önemli gelişmeler gösteren ve sektörde 500'ü aşkın firmaya ev sahipliği yapan Gaziantep yılın ilk 6 ayında 30 milyon dolarlık yüzü tekstil maddeleriyle kaplı ayakkabı, 26 milyon dolarlık da yüzü kauçuk ve plastikle kaplı ayakkabı ihraç etti. Bu ayakkabıların 28,5 milyon dolarlık kısmını sadece Irak'a yapan Gaziantepli üreticiler Suudi Arabistan'a 5,6 milyon dolar, Yemen'e 4, Sudan'a 3,9 milyon dolar, Rusya'ya 3,6 milyon dolar, Azerbaycan' a ise 3 milyon dolarlık ayakkabı ve terlik ihracatı yaptı.

FUARLAR TANITIYOR
Sektörün bugüne kadar düzenlenen fuarlarla bölgede ve komşu ülkelerde iyi tanındığını söyleyen GAPSHOES Fuarı organizatörü Akort Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Hülya Akkaya ise, yıllar önce şehir merkezinde bir çadır içinde düzenleye başladıkları fuarın artık yoğun ilgi nedeniyle yılda 2 kez düzenlenmeye başladığını söyledi.

MAKİNELEŞME SEKTÖRÜ BÜYÜTTÜ
Gaziantep Ayakkabıcılar Odası Başkanı İbrahim Buğur, sektörün sürekli geliştiğini söyledi. Buğur, 3 yıl önce odaya kayıtlı 314 üye bulunurken bu rakamın 530'a yükseldiğini, yeni hamlelerle eskiden ithalatçı pozisyonunda olduğumuz sektörde artık dengenin sağlandığını kaydetti. Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Başkanı Adil Sani Konukoğlu, Gaziantep Havalimanı yakınında 1 milyon 200 bin metrekarelik alanda ayakkabı, terlik ve yan sanayinin kurulması için görüşmeler yaptıklarını bildirdi.
BİZE ULAŞIN