Sulama kanalları ölüme götürüyor

Havaların ısınmasıyla birlikte 24 saatte 4 kişinin hayatını kaybettiği Adana’da, DSİ verilerine göre son 14 yılda 273 kişi boğularak can verdi

Sulama kanalları ölüme götürüyor
Havaların ısınmasıyla birlikte 24 saatte 1'i çocuk 4 kişinin boğularak hayatını kaybettiği Adana'da, son 14 yılda ise 273 kişinin boğulduğu belirtildi. Tüm Türkiye'de havaların ısınmasıyla birlikte her gün boğulma haberleri gelmeye başladı. Türkiye'nin en sıcak illerinden biri olan Adana'da da hava sıcaklığının 40 dereceyi aşmaya başladığı şu günlerde Seyhan Baraj Gölü, Seyhan Nehri ve DSİ'ye ait sulama kanallarına giren çocuk ve yetişkinlerin art arda boğulma haberleri geliyor. Adana'da 24 saat içinde 2 Türk, 1 Iraklı çocuk ve 1 Suriyeli boğularak hayatını kaybetti. Seyhan Nehri'nde aynı yerde önce 15 yaşındaki Irak Türkmeni Enver Kaplan boğuldu. 24 saat geçmeden ise bu kez serinlemek için nehre giren Emrettin (45) ile kardeşi Nihat Okur (42) boğuldu. Aynı gün Hadırlı Mahallesi civarında da Suriye uyruklu bir kişi boğuldu. Bir günde sıcaklar nedeniyle 4 kişi boğulurken, bu yıl Adana'da boğulan sayısı 6'ya yükseldi.

273 KİŞİ CAN VERDİ
Her yıl ortalama 30 kişinin boğulduğu Adana'da 2016 yılında da 32 kişi hayatını kaybetti. DSİ'nin geçen yıl hazırladığı rapora göre 2003-2016 yılları arasında 49 ilde toplam 922 kişi boğulmuş en çok boğulma olayının olduğu il de 235 vaka ile Adana olmuştu. Rapordan sonra yaşanan 38 boğulma vakasıyla birlikte Adana'da son 14 yılda 273 kişi boğularak hayatını kaybetti. DSİ yetkilileri özellikle haziran ayından sonra başlayan boğulmaların önüne geçmek için bir dizi önlem aldı. DSİ yerleşim yeri içerisinde bulunan kısımların da can güvenliğinin sağlanmasına yönelik olarak önce korkuluk, tel çit ve ikaz levhaları gibi koruyucu yapılar projelendirilerek inşa edildi. İşletme aşamasında ise bakım ve onarımlar gerçekleştirdi. Kanal içerisine sağdan sola çekilen zincirler vasıtasıyla boğulma tehlikesi yaşayanların zincire tutunup hayatta kalması amaçlanıyor.

ADETA ÇÖP SÜZGECİNE DÖNÜŞTÜ
Boğulmaların önüne geçmek amacıyla takılan zincirler kanala atılan çöplerin birikmesi nedeniyle adeta çöp süzgecine dönüştü. Yurt Mahallesi'ndeki Mavi Bulvar'da bulunan zincirlerin bir kısmı, duyarsız vatandaşların kanala attıkları çöpler nedeniyle tıkanarak adeta çöp süzgecine dönüştü. Çöpler nedeniyle suyun debisi düşünce su bekleyen çiftçiler de mağdur oldu. Çiftçilerin şikayeti üzerine harekete geçen Adana Sulama Birliği, görevlendirdiği bir dalgıçla zincirleri düzenli olarak temizletmeye başladı. Dalgıç Karahan Toygar (45) 15-20 günde bir temizlik yaptığını anlattı. Toygar, "Çöpler nedeniyle kanaldaki su resmen göl oluyor. Venedik gibi kanallarımız var ama vatandaşlarımız biraz duyarlı olsunlar" dedi.
BİZE ULAŞIN