Güneş çarpması çok tehlikeli

Güneş çarpması çok tehlikeli

Yüksek sıcak havaya bağlı rahatsızlıklarda önemli artış yaşanan Adana’da güneş çarpması tehlikesine karşı dikkat edilmesi uyarısı yapıldı

Kuzey Afrika'dan gelen sıcak hava dalgasıyla son 39 yılın en sıcak günlerini yaşayan Adana'da sıcağa bağlı rahatsızlıklarda önemli artış yaşanıyor. Onlarca vatandaş soluğu acil servislerde alırken uzmanlar, dikkat edilmemesi halinde sıcak ve güneş çarpmasının ölümlere neden olacağını vurguladı. Yaşlılar ve kronik rahatsızlıkları bulunanlara 10.00-16.00 saatleri arasında dışarı çıkmamalarını öneren uzmanlar özellikle şeker, böbrek, karaciğer ve kalp hastalarının risk altında olduğunu söyledi.

ÖLÜME YOL AÇABİLİR
Hava sıcaklıklarının artmasıyla, sıcak çarpması-güneş çarpması şikayetiyle acil servise başvuran hasta sayısının arttığını kaydeden Kamu Hastaneleri Genel Sekreterliği'ne bağlı Adana Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Hilmi Erdem, "Güneşin altında çok beklemiş ve çok sıvı kaybetmiş böbrek, karaciğer, kronik kalp hastalığı olan hastalarda ve yaşlılarda beyin ödemi ve ölüme varan sonuçlar doğabiliyor. Bazı hastalarda kalp krizleri görebiliyoruz" dedi.

HAYAT KURTARAN ÖNERİLER
Vatandaşlara ince, hava alabilen bol giysiler giymelerini tavsiye eden Erdem, "Koyu renkli giysilerden kaçınılmalıdır. Güneşin tepede olduğu saatlerde özellikle de 10.00-16.00 saatleri arasında zorunlu bir durum olmadıkça dışarı çıkmamalarını ve gölgede bulunmalarını tavsiye ediyoruz. Şemsiye veya geniş kenarlı şapka kullanılmalıdır. Mümkün olduğu ölçüde sık ılık duş alınmalıdır" dedi.
BİZE ULAŞIN