Erhan Özmen: Orta gelir tuzağının ilacı

Geçen hafta Gaziantep'in TİM 1000'de (Türkiye İhracatçılar Meclisinin yaptığı Türkiye'nin ilk 1000 ihracatçı firma araştırması) 3. İl olduğunu söylemiştim.
Türkiye'nin en büyük 1000 ihracatçısı içerisinde Gaziantepli 76 firma yer aldı. Firma sayısına göre iller sıraladığında İstanbul ve İzmir'in ardında 3.oldu.
Biliyorsunuz TİM her ayın 1'inde farklı bir ilde ihracat rakamlarını açıklar.
1 Temmuz Cumartesi günü de Haziran 2017 ihracat rakamlarını Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek'in katılımıyla Gaziantep'te, TİM 1000'de 30. sırada yer alan Altunkaya Şirketler Grubu'nun bebek bezi üretim tesislerinde açıkladı.
Öncelikle tüm firmalarımızı ve Altunkaya Şirketler grubunu tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum.
Gelelim ihracat rakamlarına… TİM verilerine göre Haziran ayında ihracatımız yüzde 1,8 artışla 12,1 milyar dolar oldu. 8 aydır ihracat artış trendinde.
Elbette hedefimiz bu trendi yükselen bir ivme ile devam ettirebilmek için azimle çalışmak.
Gaziantep ihracatında ise bu ay düşüş var. Yine en fazla ihracat yapan 5.iliz ama 2016 Haziranına göre yüzde 14,6 kaybımız var. Yılın ilk yarısını ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 1,6 oranında artışla 3 milyar 187 milyon 100 bin dolarlık ihracat ile kapattık.
Geçen hafta yüzde 5 büyümeye ihracatın önemli katkı sunduğunu, ihracattaki artışın da dünya ticaretinin yeniden canlanmasından kaynaklandığını söylemiştim.
İhracat rakamları basın açıklamasında Gaziantep Milletvekili ve Başbakan Yardımcısı Sayın Şimşek orta gelir tuzağının ilacının ihracat olduğunu söyledi.
İhracat ile büyüme modelinin ilacımız olduğunu ve tam bir ihracat seferberliği içerisinde olmamız gerektiğini söyledi.
Elbette kalkınma ve sürdürülebilirlik için olması gereken iç tüketim ve kamu harcamalarına dayalı büyüme yerine ihracata ve yatırıma dayalı bir büyümedir.
Buradaki önemli olan nasıl bir ihracat ile büyürüz ve orta gelir tuzağından kurtuluruz?
Miktar olarak arttığı kadar değer olarak da artan bir ihracat.
Yükte hafif pahada ağır ürünleri sattığımız bir ihracat.
İleri teknoloji ürünleri sattığımız bir ihracat.
Endüstri 4.0 perspektifinde yatırımlar ile üretilecek mal ve hizmet ihracatı sosyal ve ekonomik gelişmişlik düzeyimizi yukarı çekecektir.
BİZE ULAŞIN