Kötü koku yüzünden mahalleyi terk ettiler

Piliç kesimhanesinin çevreye yaydığı koku, insanları çileden çıkardı. Yıllardır devam eden sorunun çözülmemesinden dolayı onlarca aile mahalleden kaçmak zorunda kaldı

Kötü koku yüzünden mahalleyi terk ettiler
Adana'nın Zeytinli Kestel Mahallesi'nde Beyza Piliç Kesimhanesi'nden çevreye yayılan pis koku, dayanılmaz bir hâl alırken insan sağlığını da tehdit eden çevre sorunlarına neden oluyor. Özellikle sıcakların başlamasıyla birlikte etkisini artıran pis kokudan dolayı insanlar adeta mahalleden kaçmak zorunda kaldı. 60 hanelik mahallede 15 ailenin kaldığını belirten vatandaşlar, yaptıkları tüm girişimlere rağmen sorunun çözülmediğini, aksine artığını söylediler.

"NEFES ALAMIYORUZ"
Kokunun yanında mahallenin sinekten ve pis sulardan geçilmediğini anlatan Hasan Doğan (34), bu durumun özellikle çocuklarda sağlık sorunlarına neden olduğunu söyledi. Sıcakların artmasıyla birlikte öğleden sonra artan kokudan dolayı nefes alamaz hale geldiklerini vurgulayan Doğan, "Kapı pencere açamaz olduk. Öğleden sonra işimiz yoksa kesinlikle dışarı çıkmıyoruz, çocuklarımızı sokağa bırakmıyoruz. Çıkan olursa maske takıyor. Evde mahpus hayatı yaşıyoruz" dedi.

KAÇAN KAÇANA
Yaşadıkları sorunun çözülmesi için çalmadık kapı bırakmadıklarını anlatan Mustafa Altuntaş (45) "Ama hiçbir önlem alınmadı, hiçbir yaptırım olmadı. İşletme sahipleri bildiklerini okumaya devam etti. Her geçen yıl daha da büyüdü. O büyüdükçe mahallemiz küçüldü. İnsanlar kokudan dolayı kaçmak zorunda kaldı. 60 hane vardı şimdi 15 haneye düştük. Artık dayanacak gücümüz kalmadı. Böyle devam ederse biz de yuvamızı terk etmek zorunda kalacağız" diye konuştu.

DOĞA KİRLETİLİYOR
İşletmenin sadece insanlara zarar vermediğini anlatan Adem Çoban (53) ise, "Çevre kirliliğine de neden oluyorlar. Kasaplardan topladıkları kemikleri burada yakıyorlar. Kanlar, pis sular hep dışarıya veriliyor. Göstermelik kontroller yapılıyor, her şey normal deniyor. Her şey normal diyenler gelsin bakalım 3 saat durabilecekler mi? Kokudan dolayı evlerimize misafir gelmez oldu. Gelen olduğunda da kokudan dolayı biz utanıyoruz. Bu işkenceye bir an önce son verilmeli" dedi.
BİZE ULAŞIN