Unutulmuş zanaatlar yeniden hayat buluyor

Unutulmaya yüz tutan meslekler Yüreğir Belediyesi Kültürevleri’nde yaşatılıyor. Adanalı kadınlar, Anadolu kültürünü yansıtan halı ve kilimler dokuyor

Unutulmuş zanaatlar yeniden hayat buluyor
Yüz yıllardır kadınların ve genç kızların elinde bin bir emekle, ilmek ilmek dokunarak evleri süsleyen halı ve kilimler Adana'da Yüreğir Belediyesi Ulubatlı Hasan Kültürevi'nde kadınların ellerinde yeniden hayat buluyor. Halı Kilim Dokuma Kursu'na katılan Yüreğirli kadınlar, unutulmaya yüz tutmuş geleneksel el sanatlarını tekrar gün yüzüne çıkarıyor.

AİLE BÜTÇESİNE KATKI
İpleri boyama, dokuma araç gereçlerini kullanma, halı dokumaya hazırlık yapma, halı kilim dokuma ve dokumayı bitirme işlemlerini öğrenen kursiyerler yaptıkları ürünlerin satışları ile aile ekonomisine katkıda bulunuyorlar. Geleneksel Türk dokuma sanatlarını öğrenen ve uygulayan Yüreğirli kadınlar kurs bitiminde sertifika almaya hak kazanıyorlar.

"HER AŞAMASINDA EMEK VAR"
Anadolu kültürünün önemli öğelerinden birisi olan halı kilim dokumacılığının gelecek nesillere aktarılmasının önemine değinen Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan, "Amacımız, bölgemizde büyük önem ve değere sahip olan geleneksel dokuma sanatlarımızı yaşatmak ve tanıtmak. Burada göz nuru var, emek var ve karşılığında da kaliteli ürün var. Hanım kardeşlerimizi kutluyorum" dedi.
BİZE ULAŞIN