126 bin kişiye istihdam kapısı

126 bin kişiye istihdam kapısı

Kahramanmaraş, Gaziantep ve Hatay’ın mega sulama projesi ‘Orta Ceyhan Menzelet Kılavuzlu’ ile 353 milyon lira zirai gelir artışı ve 126 bin 318 kişiye istihdam sağlanacak

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından inşa edilen Kahramanmaraş, Gaziantep ve Hatay'ın mega sulama projesi olan Orta Ceyhan Menzelet Kılavuzlu Projesi'nde çalışmalar bütün hızıyla sürüyor. Çok büyük bir projeye imza attıklarını vurgulayan Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, "Projenin tamamlanmasıyla sulanan alanlarda 353 milyon lira zirai gelir artışı sağlanacak ve 126 bin 318 kişiye istihdam alanı açılacak" dedi. Projeyle sulama alanında yetiştirilen ürün deseninin değişeceğini ve verimin artacağını açıklayan Bakan Eroğlu, "Projeyle Kahramanmaraş ve Gaziantep'te 597 bin 950 dekar, Hatay'da ise 462 bin 960 dekar olmak üzere toplam 1 milyon 60 bin 910 dekar zirai alanı suyla buluşturmuş olacağız. Ortaya çıkacak istihdam alanları ile de ekonomik ve sosyal bakımdan büyük fayda sağlanacak. 72 bin dekar alan taşkınlardan korunarak vatandaşlarımızın can ve mal güvenliği sağlanmış olacak" diye konuştu.

GIDA ÜSSÜ ARAZİLER
Bölgenin verimli zirai araziler bakımından oldukça zengin olduğunu belirten Bakan Prof. Dr. Eroğlu bölgeyi gıda üretim üssü yapmak için sulama yatırımlarının artarak devam edeceğini sözlerine ekledi. Su kaynağını Kılavuzlu Barajı'nın oluşturduğu bu proje büyüklüğü sebebiyle GAP Eylem Planı'na dahil edilerek, kısım kısım ihale edildi. Toplam 4 kısma ayrılan projenin 87 bin 490 dekar alanı sulayacak son bölümü olan 4. kısmı ise geçtiğimiz günlerde ihale edildi. Projenin tam olarak hayata geçmesiyle İslahiye Ovası'nda 350 bin dekarlık alanın sulanacağını belirten İslahiye Ticaret Odası Başkanı Selahattin Türkmen, "Ovanın suya kavuşması en büyük hayalimizdi. İslahiye tarıma dayalı bir ekonomiye sahip. Sanayimizin tamamı tarım üzerine. Halen ovanın yüzde 60'ı büyük maliyetlerle açılan kuyularla sulanıyor. Geriye kalan arazilerimiz ise atıl duruyor. Bu proje İslahiye ekonomisini uçuracak" dedi.

MALİYETLER YÜKSEK
Halen bin 700 civarında kuyudan elektrik veya petrol tüketilerek su çıkarıldığını, bunun da çiftçiye büyük bir maliyet getirdiğini kaydeden Türkmen, "Suyun gelmesiyle maliyetlerimiz büyük oranda düşecek. Yine arazilerimizin sulanamayan yüzde 40'lık bölümü de tamamen sulu tarıma geçeceği için büyük bir ekonomik rahatlama ve zenginlik olacak. Bu da ticaret ve sanayimizin de gelişmesine ciddi bir katkı sağlayacak" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN