Ceren’in hayali akülü sandalye

Mersin’de doğumdan sonra bedensel engelli olan 22 yaşındaki Ceren Yılmaz’ın tek hayali akülü sandalyesini alıp, dilediğince Mersin sokaklarını gezmek ve sınavlarına okulda girebilmek

Ceren’in hayali akülü sandalye
Mersin'de 1995 yılında doğduğu hastanedeki hemşirenin dikkatsizliği yüzünden aldığı bir darbe yüzünden ortopedik bedensel engelli olan Ceren Yılmaz, annesine yük olmamak için akülü sandalye istiyor. Engelinden dolayı evde öğretim görevlileri tarafından eğitim alan Ceren, hayalini gerçekleştirip akülü sandalye alabilirse, arkadaşları gibi sınavlara okulda girecek. Akdeniz ilçesi Mesudiye Mahallesi'nde annesi Hatun Yılmaz'la (54) birlikte yaşayan, yüzde 85 ortopedik bedensel engelli Ceren Yılmaz, yaşadığı zorlukları SABAH Güney'e anlattı. Babasını daha dünyaya gelmeden kaybeden Ceren, doğum anında ise görevli hemşire tarafından düşürüldü ve bedensel engelli oldu. Engelinden dolayı yıllarca fiziksel gelişme kaydedemeyen Ceren, sağlıkta yapılan reformlardan sonra büyük gelişim kaydetti.

YILMAMAYI ÖĞRENDİ
Önce hareket etmeye çalışan Ceren, daha sonra eğitim almaya başladı. Engelinden dolayı okula gidip gelmek zor olduğu için evde eğitim gören Ceren, ilkokul diplomasını da aldı. Yaşadığı zorlukları hep bir sınav olarak gördüğünü kaydeden Ceren, "Doğumumdan itibaren hep zorluklarla karşılaştık. Annem bana hem annelik hem de babalık yaptı. Sürekli destekçim oldu. Yaşadığımız zorluklardan dersler çıkardım ve yılmamayı öğrendim" dedi.

"HAYALLERİM BÜYÜDÜ"
Ceren Yılmaz, "Engellilere sunulan fırsatlar sayesinde benim de hayallerim oldu. Başta yürümeyi, konuşmayı hayal ederken şimdi, okumayı ve memur olmayı hayal edebiliyorum. Hatta eskinin tam tersine dışarıda gezmek istiyorum. İlkokulu bitirdim fakat sınavlara hep evde girdim. Artık sınavlara arkadaşlarım gibi okulda girmek istiyorum. Bunun içinse bir akülü sandalyeye ihtiyacım var" diye konuştu.

SOKAĞA ÇIKMAK İSTİYOR
Ceren'in her anında yanında olan annesi Hatun Yılmaz ise, kızının çok azimli biri olduğunu ve hızla gelişim kaydettiğini söyledi. Ceren'in artık evde oturan değil de arkadaşlarıyla zaman geçiren, engellilerin gittiği kafelere gitmek istediğini aktaran anne Yılmaz, "Manuel sandalye ile bunlar zor oluyor. Ama bir akülü aracı olursa kızım hayata daha sıkı sarılacak" şeklinde konuştu.
BİZE ULAŞIN