Meydanlar doldu taştı

15 Temmuz’un yıldönümünde Adana, Mersin, Gaziantep, Kahramanmaraş, Hatay, Niğde ve Osmaniye’de yüz binlerce kişi kent meydanlarına akın etti

Meydanlar doldu taştı
FETÖ'nün 15 Temmuz'daki hain kalkışmasının birinci yılında, 'Demokrasi ve Milli Birlik Günü' anma etkinlikleri kapsamında Adana, Gaziantep, Mersin, Kahramanmaraş, Hatay, Niğde ve Osmaniye'de vatandaşlar meydanlara akın etti ve sabaha kadar nöbet tuttu. Ellerinde Türk bayraklarını dalgalandıran vatandaşlar, "Şehitler ölmez vatan bölünmez" sloganları atıp gözyaşı dökerken, FETÖ'ye lanetler yağdı.

FİŞLERİNİ ÇEKTİK
Adana Merkez Park'ta düzenlenen programda ilahiler ve kahramanlık türküleri seslendirildi. Vatandaşlara yemek, serinlemek için buz, karpuz, çay dağıtıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın İstanbul'da 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'ndeki konuşması sırasında bazı vatandaşların gözyaşlarına hakim olamadıkları gözlendi. Adanalı şehitlerin isimleri okunurken vatandaşlar hep bir ağızdan 'Burada' diye bağırdı. Alanı dolduran kalabalığa seslenen Vali Mahmut Demirtaş, "O gece Adana'da hareketli saatler yaşandı. Sizlerin desteğiyle darbe girişimi kimsenin burnu kanamadan atlatmış olduk. O gece İncirlik'teki F-16'ları Adanalılardan aldığımız güçle havalandırtmadık. O gece, ülkemizi karanlığa boğmak isteyenlerin önce elektriklerini kestik, sonra da fişlerini çekerek hep birlikte alaşağı ettik" dedi.

HELVA DAĞITILDI
Hain darbe teşebbüsünün birinci yıl dönümünde Gaziantep tek yürek oldu. 15 Temmuz Demokrasi Meydanı'nda on binler yekvücut oldu, hep bir ağızdan FETÖ'yü lanetledi. Demokrasi şöleninin ilgi odağı ise asker üniforması giydirilen Ömer Halis isimli 8 aylık bebek oldu. Gün ışıyana kadar demokrasi nöbetine dualarla devam eden vatandaşlara belediyeler tarafından yemek ve içecek ikram edildi. Astsubay Ömer Halisdemir'in şehit edildiği saatte 40 bin kişilik helva dağıtıldı.

BAYRAKLI KORTEJ
Mersin'de Tevfik Sırrı Gür Stadyumu'nda toplanan on binler kortej halinde Cumhuriyet Meydanı'na yürüdü. Meydanı dolduran yaklaşık 20 bin vatandaş, ellerindeki Türk bayraklarını sallayarak mehter takımına eşlik etti. Meydanı dolduranlara seslenen Vali Ali İhsan Su, Türk milletinin çelikleşmiş imanı ile tüm farklılıklarını bir kenara bırakarak meydanlara aktığını ve Çanakkale ruhunun yeniden dirildiğini söyledi. Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz da millet olarak büyük bir sınavdan geçildiğine işaret etti.

ŞEHİT AİLESİNE BAYRAK
Cumhuriyet Meydanı'na toplanan Osmaniyelilere seslenen Vali Ömer Faruk Coşkun, "15 Temmuz günü, tarihe kanlarıyla, canlarıyla destan yazan Rahime Hatunlar, Palalı Süleymanların cesareti benzeri bir cesaret sergileyerek, vatan uğruna şahadet şerbeti içen tüm şehitlere Allah'tan rahmet diliyorum" dedi. Vali Coşkun, Ankara Gölbaşı'nda Özel Harekat Daire Başkanlığı'na yapılan bombalı saldırıda şehit olan özel harekat polisi Mehmet Karacatilki'nin babası Hamza ve annesi Nuriye Karacatilki'ye Kuran-ı Kerim ve Türk bayrağı hediye etti.

DUALAR EDİLDİ
Kahramanmaraş'ta Trabzon Caddesi'nde düzenlenen anma töreninde, İstiklal Marşı'nın okunması ve Kuran'ı Kerim tilavetinin ardından İl Müftüsü Celal Sürgeç tarafından dua edildi. Nöbet için Türkoğlu ilçesinden alana getirilen 105 yaşındaki Zeynep Bekereci'ye vatandaşlar ilgi gösterdi. Büyükşehir Belediyesi mehter takımının gösterisinin ardından konuşan Vali Vahdettin Özkan, 15 Temmuz'un halk tarafından kazanılan büyük bir zafer olduğunu kaydetti. Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç ise emperyalist güçlerin uşağı olan FETÖ üyelerinin asker kıyafetine girerek milletin özgürlüğüne, imanına, inançlarına saldırdığını belirtti. Demokrasi nöbetine katılan vatandaşlara çorba, çay ve dondurma ikramında bulundu.

FRANSA'DAN NÖBETE GELDİ
Hatay'daki 15 Temmuz Milli İrade Parkı'nda toplanan vatandaşlar sabaha kadar nöbet tuttu. Vatandaşlardan Emine Kanat, 1 sene önce tuttukları nöbeti yine sürdürdüklerini söyledi. Nöbet tutanlardan 56 yaşındaki Ali Sabuncu ise vatan için canını feda etmeye hazır olduğunu kaydederken, Fransa'dan gelen gurbetçi Fatma İkiz de nöbetini bitirdikten sonra yurt dışına dönmek için yola çıkacağını söyledi.

GECENİN KADERİNİ DEĞİŞTİREN İSİM
15 Temmuz'un sembol ismi olan şehit Ömer Halisdemir'in adının verildiği meydanda toplanan Niğdeliler, sabaha kadar nöbet tutarak bir an olsun ayrılmadılar. Derbent Kavşağı'nda toplanan on binler meydana kadar yürüdü. Şehit Ömer Halisdemir'in babası Hasan Hüseyin Halisdemir'in konuşmasının ardından konuşan Vali Yılmaz Şimşek, "Hain darbe girişiminde büyük kahramanlık sergileyerek seyrini ve ülkemizin kaderini değiştiren Niğde'mizin gururu Ömer Halisdemir'in memleketinde olmaktan büyük mutluluk ve gurur duyuyorum" şeklinde konuştu.
BİZE ULAŞIN